Şu An Okunan
Randevu İstanbul

Randevu İstanbul

4-10 Aralık

TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali bu yıl on sekizinci kez seyirciyle buluşuyor. Kültür Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen festival hem Türkiye’de henüz gösterime girmemiş bağımsız yapımlara; hem de Venedik, Berlin, Cannes, Sundance ve Toronto gibi festivallerde yarışmış filmlere programında yer veriyor. Randevu İstanbul’un açılış filmi bir süredir heyecanla beklenen Diren! (Suffragette, 2015). Senaryosunu Abi Morgan’ın yazdığı film, tarihin en önemli feminist hareketlerinden birinin, 20. yüzyılın başında siyasal hakları için büyük bir mücadeleye girişen Süfrajetlerin hikâyesini anlatıyor. Sarah Gavron’un yönettiği film geniş oyuncu kadrosuyla dikkat çekerken, başroldeki Carey Mulligan’ın adı ödül sezonunda sıkça telaffuz edileceğe benziyor. Programın ‘Film Bağımlıları İçin Bağımsız Filmler’ başlığı altında, Gabriel Ripstein’in Berlin Film Festivali’nden En İyi İlk Film ödülüyle dönen filmi 600 Millas (600 Miles) ile ünlü Milgram deneyinden yola çıkan Experimenter dikkat çekiyor.

Festivalin bir diğer bölümü ise çeşitli tarih anlatılarına yer veren ‘Sinema Tarih Yazıyor’. Bu bölümde, Birinci Dünya Savaşı’na tanıklık eden bir askerin hikâyesini anlatan Damien Odoul imzalı La Peur (The Fear), 19. yüzyıl sonunda yaşamış bir grup anarşisti konu edinen Les Anarchistes (The Anarchists) ve İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir dram olan En Mai, Fais ce Qu’il te Plait (Come What May) de yer alıyor. ‘Gala İstanbul’ bölümündeyse Venedik’ten üç ödülle dönen L’attesa (The Wait), Ville-Marie, Meadowland ve Anesthesia filmleri izlenebilir.

Randevu İstanbul’un programı aynı zamanda farklı ülkelerin Oscar adaylarını da kapsıyor. Bu filmlerin en çok dikkat çekenlerinden ikisi, İspanya’da Bask dilinde çekilmiş ilk film olmasıyla öne çıkan Oscar aday adayı Loreak (Flowers) ile Nikita Mikhalkov’un 1918 Kızıl Terör döneminde geçen son filmi Solnechnyy Udar (Sunstroke). Festival gösterimleri Nişantaşı City’s Cinemaximum Sineması’nda gerçekleşecek.

www.randevuistanbul.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.