Şu An Okunan
Sanatçı Hayata Karşı

Sanatçı Hayata Karşı

Gösterim Tarihleri: 12 Mart – 1 Nisan
Mekân: Pera Müzesi

Pera Film’in yedincisini düzenlediği Tuhaf Filmler programı, Paris’teki ünlü modern sanat müzesi Centre Pompidou’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘tuhaf filmler’ festivali Hors Pistes’ten bir seçkiye yer veriyor. ‘Sanatçı Hayata Karşı’ başlığıyla düzenlenen programda dokuz sanatçının; Narimane Mari, Frank Smith, Gurwann Tran Van Gie, Isabelle Prim, Shanti Masud, Jonathan Caouette, Marie Losier ve Cecile Paris’nin eserleri yer alıyor. Konvansiyonel sinema diliyle oynayan, anlatı formlarını yeniden şekillendiren ve türler arasındaki sınırları yok eden filmlerden oluşan seçki sinemayla diğer sanatların kesiştiği noktalarda geziniyor.

Kısa, orta ve uzun metraj dokuz filmin yer aldığı seçkide Jonathan Caouette’in kült filmi Lanet (Tarnation, 2003) dikkat çekiyor. Şizofren bir anneyle büyüyen Caouette’in otobiyografik filmi, amatör video kamerayla çekilmiş görüntülerle kurmaca sahneleri, aile fotoğraflarıyla deneysel mizansenleri bir arada kullanarak birçok farklı estetik yaklaşımı birbiri içinde eritiyor. Narimane Mari’nin uzun metrajı Günlük Yaşam (Everyday Life) ise gündelik hayatın detaylarına bakan yarı kurmaca yarı belgesel bir deney. Seçkideki kısa filmlerden Shanti Masud imzalı Metamorfozlar‘daysa (Metamorphosis) dört erkek ve dört kadın, evrendeki nesnelerle görsel olarak hemhâl bir biçimde hikâyelerini anlatıyorlar. Sanatçı Cecile Paris’nin videolarının yer aldığı programda ayrıca Frank Smith’in Soruların Filmi (Le Film des Questions), Gurwann Tran Van Gie’nin Dürüst Bir Deneyim (Expérience Intègre), Isabelle Prim’in Affaire’nin Suflörü (Le Souffleur de L’affaire) ve Marie Losier’nin Alan Vega, Yalnızca Bir Milyon Düş (Alan Vega, Just a Million Dreams) adlı çalışmaları da izleyiciyle buluşacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.