Şu An Okunan
“Şimdiki Zaman” Amerika Yolcusu

“Şimdiki Zaman” Amerika Yolcusu

Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi Şimdiki Zaman dünyanın farklı köşelerini dolaştıktan sonra şimdi de Amerika Birleşik Devletleri’nde tura çıkıyor. Amerika’da hayata sıfırdan başlamak için İstanbul’da kahve falı bakarak para kazanmaya çalışan genç Mina’nın öyküsünü anlatan ‘Şimdiki Zaman’ festivaller ve özel gösterimlerle Amerikan seyircisine sunuluyor.

Filmin ilk durağı Wisconsin Film Festivali’nde gösterimler bu hafta gerçekleşiyor ve biletler bir kaç gün öncesinden tükendi.

Amerika yolculuğundaki ikinci şehir Chicago. ‘Şimdiki Zaman’ Block Museum Cinema’nın üç aylık programının ilk filmi olarak 1 Mayıs’ta gösterilecek ve yönetmen Belmin Söylemez söyleşiye konuk olacak.

Hemen ardından film ülkenin batı kıyısına yolculuğa çıkıyor. ‘Şimdiki Zaman’ İlk önce yarışmalı bölümüne davet edildiği Los Angeles SEEFest film festivalinde 6 Mayıs’ta kapanış filmi olarak gösterilecek. Film burada ‘En İyi İlk Film’ ve ‘Bridging the Borders’ ödüllerine aday. Daha sonra film Amerika kıtasının en köklü sinema etkinliği olan San Fransisco Film Festivali’nde 6-9 Mayıs tarihlerinde üç kez gösterilecek. ‘Şimdiki Zaman’ uluslararası yarışma seçkisinde prestijli Golden Gate ödülünün adayları arasında. Yönetmen Belmin Söylemez hem Los Angeles’ta hem de San Fransisco’da gösterim sonrası söyleşilere katılacak.

Amerika turunun son durağı ise Pittsburgh. 10-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Silk Screen Festivali Mina’nın öyküsünü Batı Amerika seyircisinin beğenisine sunacak.

Bu arada film Avrupa kıtasındaki yolculuğunu da yenilikçi ve önemli bir festivalle sürdürüyor. ‘Şimdiki Zaman’ 23-28 Nisan tarihleri arasında Avusturya’nın Linz şehrinde düzenlenen Crossing Europe film festivalinin yarışma bölümünde gösterilecek.

Bugüne kadar Torino’dan Kerala’ya çok sayıda uluslararası festivalde gösterilen ‘Şimdiki Zaman’ İstanbul, Adana ve Ankara’da ödüller kazandı. 31.İstanbul Film Festivali’nde ve 24.Ankara Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan film 19. Altın Koza Film Festivali’nde ‘SİYAD En İyi Film’, ‘FilmYön Özel Ödülü’ ve ‘Yılmaz Güney Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kısa film ve belgeselleriyle bilinen Belmin Söylemez’in ilk filminde başrolleri Sanem Öge, Şenay Aydın ve Ozan Bilen paylaşıyorlar. Filmbüfe Film Prodüksiyon yapımı olan filmin önümüzdeki aylarda sinema salonlarında gösterime girmesi için çalışılıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.simdikizaman.com/Home.html

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.