Şu An Okunan
8. Suç ve Ceza Film Festivali

8. Suç ve Ceza Film Festivali

9-15 Kasım

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu sene sekizinci kez seyirciyle buluşacak. Gösterimleri Beyoğlu Atlas’ta ve Kadıköy Sineması’nda yapılacak festival kapsamında düzenlenen Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını
bu yıl Derviş Zaim üstleniyor. Festivalde gösterilecek filmler arasında prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, 1956’da bir grup Macar öğrencinin dayanışmasını ele alan Sessiz Devrim (Das Schweigende Klassenzimmer), kamerasını 2011 yılında Norveç’te yaşanan katliamın kurbanlarına çeviren Eric Poppe imzalı Utoya (Utøya 22. Juli), Filistinli bir çocuğun gözünden mülteci deneyimini aktaran animasyon Kule (The Tower), Güney Afrika’daki Khoi kabilesinden ayrılan küçük bir kızın hikâyesini anlatan tarihî dram Krotoa, Tahran’daki bir hırsız çetesini takip eden belgesel Daimi Şüpheliler (20th Circuit Suspects), yoksullukla rap yoluyla baş etmeye çalışan gençlere odaklanan Sokağın Sesi (Respeto), Cannes’dan En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen ve çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan bir kadını konu alan Ayka gibi yapımlar var. Programda ayrıca iki anne arasında kalan on yaşındaki Vittoria’nın hikâyesini anlatan Benim Kızım (Figlia Mia), ABD’ye taşınan Romanyalı bir hemşirenin hayatını konu alan ve Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazanan Limonata (Lemonade) ve zor geçen çocukluğunun ardından adaletsizliğe isyan eden küçük Leon’a odaklanan İtaat (Obey) de izlenebilir.

Festivalin ‘İz Bırakanlar’ adlı bölümündeyse klasik filmler seyirciyle buluşacak. Bu yapımlar arasında Türkiye’den Zeki Demirkubuz imzalı Masumiyet (1997), Serdar Akar’ın yönettiği Gemide (1998) ve Derviş Zaim’in Filler ve Çimen’i (2000) dikkat çekiyor. Dünyadan gösterilecek klasikler arasındaysa başrolünde Al Pacino’nun yer aldığı Brian De Palma klasiği Yaralı Yüz (Scarface, 1983), yine Pacino’nun başrolü üstlendiği, bir grup eroin bağımlısının hayatını takip eden Esrar Bitti (The Panic in Needle Park, 1971) ve Danny Boyle’un kült klasiği Trainspotting (1996) öne çıkıyor. Programın İstanbul Üniversitesi ana bina salonlarında ücretsiz olarak takip edilebileceği Suç ve Ceza Film Festivali’nin bu seneki onur ödülü, usta yönetmen Derviş Zaim’e verilecek.

www.icapff.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.