Şu An Okunan
Roma

Roma

Cleo, 1970’lerin Meksiko City’sinde orta sınıf bir ailenin yanında çalışmakta ve çocuklara bakmaktadır. Bir yandan kendini ailenin bir parçası olarak hissederken, bir yandan da sınıfsal ve kültürel hiyerarşilerin yarattığı baskıya maruz kalır. Fermin adında bir gence âşık olan ve hayal kırıklıklarıyla baş etmeye çalışan Cleo, kocası tarafından terk edilen ve yalnız kalan ev sahibesi Sofia’ya da destek çıkar.

İZLENMELİ Mİ? Ananı Da! (Y Tu Mamá También, 2001), Son Umut (Children of Men, 2006) ve Yerçekimi (Gravity, 2013) gibi filmlerin usta yönetmeni Alfonso Cuarón’un imzasını taşıyan Roma, 2018’in en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Çocukluğunu geçirdiği Meksika’ya geri dönen Cuarón, bir yandan kişisel anılarının izini sürerken bir yandan da 70’lerin siyasi ve sınıfsal gerçekliğini anlatısına ustaca yediriyor. Netflix yapımı Roma’nın sinemalarda gösterime girmeyeceği açıklanmıştı, ancak prömiyerini yaptığı ve Altın Aslan kazandığı Venedik Film Festivali’nden bu yana filme gösterilen yoğun ilginin ardından Netflix bu kararından geri adım attı.


Advertisement

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Senaryo: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Yalitza Aparicio (Cleo), Marina de Tavira (Bayan Sofía), Diego Cortina Autrey (Toño), Carlos Peralta (Paco), Marco Graf (Pepe), Daniela Demesa (Sofi), Nancy García García (Adela), Verónica García (Bayan Teresa)

Meksika-ABD/2018/İspanyolca/135 dk./Filmartı

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.