Şu An Okunan
Bir Sinema Psikopatının Listesi: Görünmez Kentler

Bir Sinema Psikopatının Listesi: Görünmez Kentler

Sitüasyonist akımın (Situationist International) öncülerinden Guy Debord 1957’de Jules Dassin’in bir gangster filminden esinlenerek yaptığı ‘Çıplak Şehir’ isimli bir harita yayınlar ve on dokuz bölümden oluşan Paris haritasını kesip biçerek şehri kendi öznel tarihine göre yeniden biçimlendirir. Kırmızı oklarla birbirine bağlanan harita, şehrin kanlı geçmişinin ve bir arada yaşayan sosyal sınıfların haritasıdır aynı zamanda. Sitüasyonistler zihnimizi ve anılarımızı kartografyanın, haritanın biçimlendirdiği fikri üzerine uzunca süre kafa patlatırlar. Ortaya attıkları ‘psikocoğrafya’ kavramıyla, bizi çevreleyen, gördüğümüz ya da hiç görmediğimiz şehirlerin üzerimizde bıraktığı metafizik etkiyi tartışırlar. Bu kavram o zamandan bu yana sinemanın ana malzemelerinden biri olmuştur. Bugün filmlerin içindeki karakterler kadar, o filmik evren içindeki şehirlerle de kuvvetli ilişki kurmamızın sebebi budur. Perdede gördüğümüz resimler, tıpkı Debord’un ‘Çıplak Şehir’i gibi bize tamamen öznel bir harita sunarlar; biz bu resimleri kendi kişisel tarihimize göre tasavvur eder, biçimlendiririz. Bazı filmleri hemen unuturuz. Bazı filmlerin hayali zihnimizi uzun yıllar meşgul eder.

Bu listeyi, içinde görünen ya da görünmeyen şehirlerin bulunduğu, sadece içerikleriyle değil kişisel nedenlerle de zihnimi uzun süre meşgul etmiş filmlerden yaptım. Bu filmleri izlediğim zamanları, salondan çıktıktan sonra sokaklarında dolaştığım şehirleri, o şehirde tanıdığım insanları hâlâ hatırlıyorum. Benim ‘Çıplak Şehir’ haritam da bu. İyi seyirler.

Görünmez Kentler
GÜRCAN KELTEK
1. Canavarların Kanı (Le Sang des Bêtes, 1949)
YÖN: GEORGES FRANJU
2. Stroszek + La Soufrière (1977)
YÖN: WERNER HERZOG
3. Tanrının Soytarısı Francesco (Francesco, Giullare di Dio, 1950)
YÖN: ROBERTO ROSSELLINI
4. Davetsiz (L’intrus, 2004)
YÖN: CLAIRE DENIS
5. Kraliyet Yolu (The Royal Road, 2015)
YÖN: JENNI OLSON
6. Unutulmuşlar (Los Olvidados, 1950)
YÖN: LUIS BUÑUEL
7. 11×14 (1977)
YÖN: JAMES BENNING
8. Twentynine Palms (2003)
YÖN: BRUNO DUMONT
9. Sabır (Sebald’ın İzinde) (Patience (After Sebald), 2012)
YÖN: GRANT GEE
10. Annemizin Evi (Our Mother’s House, 1967)
YÖN: JACK CLAYTON

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.