Şu An Okunan
‘Özgür Sinema Bülteni’ – Nisan 2024

‘Özgür Sinema Bülteni’ – Nisan 2024

Altyazı Fasikül’ün her ay hazırladığı Özgür Sinema Bülteni’nin Nisan 2024 edisyonu yayında. Özgür sinema alanındaki gelişmelere yer verilen bültenin tamamını okumak için Altyazı Fasikül’ü ziyaret edebilirsiniz.

Altyazı Fasikül’ün Özgür Sinema Bülteni’nde bu ay Bakur (Kuzey, 2015) belgeselinin yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 2’şer yıl 1’er ay verilen hapis cezasının onanması başı çeken gündem maddelerinden. Belgesel sinemanın suç sayıldığı, yüzde 99 engelli raporu olan ve görme duyusunu kaybeden Çayan Demirel’in bakıma muhtaç olduğu gerçeğinin bertaraf edildiği karar #ÇayanHapsedilemez ve #BelgeselSinemaYargılanamaz sloganlarıyla protesto ediliyor. Ayrıca 43. İstanbul Film Festivali’nin LGBTİ+ nefretiyle hedef alınmasından En İyi Belgesel ödülünü kazanan Dargeçit (2024) vesilesiyle Cumartesi Anneleri/İnsanları’nn festival gündemine taşınmasına, Gezi Davası’nda kimliği belirsiz bir kişinin kanıtlanamayan ihbar mektubundan dolayı hayatının 18 yılını hapiste geçirmek zorunda olan Mine Özerden’den senarist ve yönetmen Ali Aydın’ın Netflix Türkiye’ye yönelik eleştirilerine özgür sinema alanında Nisan ayında yaşanan pek çok gelişmeyi Özgür Sinema Bülteni’nden takip etmek mümkün.


Advertisement

Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.