Şu An Okunan
15. Filmekimi’nden 15 Film

15. Filmekimi’nden 15 Film

7-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek Filmekimi, Ankara (7-9 Ekim), İzmir (13-16 Ekim), Bursa (21-23 Ekim) ve Eskişehir’e (21-23 Ekim) de uğrayacak. Senenin en heyecan veren filmlerinin bir araya geldiği programdan öne çıkan 15 filmi derledik.

American Honey (Yön.: Andrea Arnold)
Andrea Arnold’a Cannes’da üçüncü defa Jüri Özel Ödülü kazandıran son filmi, ailesinden kaçan 18 yaşındaki bir gencin, dergi aboneliği satan bir grupla çıktığı yolculuğu anlatıyor. Dinamik kamerası ve zihinlere kazınan müzikleriyle Amerika’yı kat eden bir yol filmi.

Frantz (Yön.: François Ozon)
Maurice Rostand’ın oyunundan uyarlanan Frantz, Venedik Film Festivali’nin en beğenilen filmlerinden biriydi. Siyah-beyaz ve Almanca çekilen bu melodram, Birinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan bir aşkı konu ediniyor.

Hizmetçi / Ah-ga-ssi (Yön.: Park Chan-wook)
1930’larda Japon işgali altındaki Kore’de genç ve zengin bir Japon kadın, onu kandırıp servetini ele geçirmeye çalışan Koreli bir adam ve adamın tuttuğu Koreli hizmetçi arasında geçen entrika dolu bir erotik gerilim.

İki Eli Kanda / Hell or High Water (Yön.: David Mackenzie)
İngiliz yönetmen David Mackenzie’nin övgülerle karşılanan İki Eli Kanda’sı, aile çiftliğini ipotekten kurtarmaya çalışan iki erkek kardeşin verdiği mücadeleyi konu alıyor. Filmin müziklerinde Nick Cave ve Warren Ellis’in imzası var.

Julieta (Yön.: Pedro Almodóvar)
Almodovar’ın kariyerinin en ciddi ve dramatik filmi olarak anılan Julieta, bir kadının otuz yıla yayılan öyküsünü geriye dönüşlerle anlatıyor. Nobel ödüllü Kanadalı yazar Alice Munro’nun üç öyküsünden uyarlanan film, etkileyici bir karakter portresi çıkarıyor.

Kabakçığın Hayatı / Ma Vie de Courgette (Yön.: Claude Barras)
Alkolik annesinin ölümünün ardından yetimhaneye gönderilen dokuz yaşındaki bir çocuğun öyküsünü anlatan, dünya galasını yaptığı Cannes’da büyük beğeniyle karşılanan bir animasyon.

Köpekler / Câini (Yön.: Bogdan Mirica)
Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü’nü kazanan Köpekler, büyükbabasından miras kalan arsayı satarak ailesiyle ilişkisini kesmeyi hedefleyen Roman’ın hikâyesini anlatırken kara film ve western türlerini harmanlıyor.

Mezuniyet / Bacalaureat (Yön.: Cristina Mungiu)
Cristian Mungiu’nun Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülüyle dönen filmi, doktor bir babanın, kızı İngiltere’deki bursunu kaybetmesin diye lise bitirme sınavlarının sonuçlarını değiştirmeye çalışmasından sonra yaşananları ele alıyor.

O / Elle (Yön.: Paul Verhoeven)    
Cannes’ın en beğenilen filmlerinden O, Paul Verhoeven’ın dönüş filmi olarak anılıyor. Isabelle Huppert’in kariyerinin en iyi performanslarından birini ortaya koyduğu yapım, yaşadığı travmatik olayın ardından kurban olmayı reddeden bir kadının intikam öyküsü üzerine.

Olli Maki’nin En Mutlu Günü / Hymyilevä Mies (Yön.: Juho Kuosmanen)
Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Film ödülünü kazanan bu Finlandiya filmi, kariyerinin en önemli müsabakasına çıkmak üzere olan ve bununla hiç ilgilenmeyen bir boksörün hikâyesini siyah-beyaz bir estetikle anlatıyor.

Öğrenci / (M)uchenik (Yön.: Kirill Serebrennikov)
Bir lise öğrencisinin, önce beden eğitimi derslerinde mayo giyilip yüzülmesine, bir sonraki gün cinsel eğitim dersine, daha sonra da evrim teorisinin müfredata dâhil edilmesine karşı çıkmasını ve etrafındakileri düşüncelerine ikna etmesini anlatan, izleyiciyi tedirgin eden bir Rus filmi.

Paterson (Yön.: Jim Jarmusch)
Adam Driver’ın fazla konuşmayan, boş vakitlerinde şiir yazan bir otobüs şoförünü canlandırdığı Paterson, Jim Jarmusch’un her zamanki üslubunu koruduğu dokunaklı bir film.

Satıcı / Forushande (Yön.: Ashgar Farhadi)
Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan Asghar Farhadi imzalı Satıcı, Arthur Miller’ın ‘Satıcının Ölümü’ oyununu sahneye koyan tiyatrocu çift Rana ve Emad’ın yeni bir eve taşınmasından sonra yaşananları ele alıyor.

Siearanevada (Yön.: Cristi Puiu)
Bu yıl Cannes’ın en beğenilen filmlerinden biri olan Siearanevada’nın yönetmen koltuğunda Romanya Yeni Dalgası’nın en önemli isimlerinden Cristi Puiu oturuyor. Bir yas evinde toplanmış kalabalık bir ailenin öyküsü, Romanya’nın yakın dönem tarihinde bir yolculuğa dönüşüyor.

Toni Erdmann (Yön.: Maren Ade)
Cannes’da herkesi kendine hayran bırakan, FIPRESCI’nin yılın filmi seçtiği, kimileri tarafından son yılların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen Toni Erdmann, beyaz yakalı bir kadınla babası arasındaki sevgi-nefret ilişkisi üzerine bir komedi.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.