Şu An Okunan
Altyazı’nın Nisan sayısı bayilerde!

Altyazı’nın Nisan sayısı bayilerde!

Kapak Konusu: Wes Anderson
Altyazı Aylık Sinema Dergisi 182. sayısında kapağını, Nisan ayında vizyona girecek olan son filmi Köpek Adası (Isle of Dogs) vesilesiyle usta yönetmen Wes Anderson’a ayırıyor. Altyazı’daki inceleme yazısında Aslı Ildır, yönetmenin rengârenk ve oyunbaz dünyalarına, çocuk ruhlu yetişkinlerine ve yetişkin ruhlu çocuklarına bakarak Wes Anderson sinemasına dair hafıza tazeliyor.

37. İstanbul Film Festivali
Altyazı Aylık Sinema Dergisi, her yıl olduğu gibi bu Nisan ayında da İstanbul Film Festivali’ni kapsamlı bir dosya ile karşılıyor. Filmleri Ulusal Yarışma ve Belgesel Yarışması’nda yer alan yönetmenlerin görüşlerinin yanı sıra, festival programında öne çıkan yapımlarla ilgili inceleme yazıları ve söyleşilerden oluşan geniş bir festival rehberi Altyazı’nın son sayısında.

Yok Oluş
Ex Machina (2014) filmi ile tanınan yönetmen Alex Garland’ın yönettiği bilim kurgu filmi Yok Oluş (Annihilation) beş kadının mutasyona neden olan gizemli bir bölgeyi keşfe çıkışların hikâyesini anlatıyor. Altyazı’daki yazısında Fatma Cihan Akkartal bilim-kurgu tarihindeki çeşitli eserlere referansla yorumladığı filmdeki içsel yolculuk metaforlarını inceliyor.

Söyleşi: Tolga Karaçelik
Altyazı Nisan sayısında, Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması bölümünde En İyi Film ödülünü kazanan Kelebekler’n yönetmeni Tolga Karaçelik ile bir söyleşiye yer veriyor. Yönetmen, absürd bir aile dramı olan yeni filminin temel meselelerini, senaryo sürecini, mizah anlayışını ve seyircide nasıl bir duygu yaratmak istediğini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

Umut Tazeleyen Filmler ve Bir Sinema Psikopatının Listesi
Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Özgür Yaren, Colm McCarthy’nin 2016 yapımı filmi Tüm Sırların Sahibi Kız’ı (The Girl with All the Gifts) kaleme alıyor. Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ise Elif Rongen-Kaynakçı, ‘Sessiz Sinemanın Unutulan Kadınları’na dair bir film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Yıldızlar Asla Ölmez (Film Stars Don’t Die in Liverpool): Yıldızlık devri kapanmış bir kadın oyuncunun aşk hikâyesine odaklanan acı-tatlı bir Hollywood nostaljisi.
Kenji Mizoguchi: Ankara Film Festivali’nde gösterilecek filmleri vesilesiyle usta yönetmenin kadınları merkeze alan öykülerine dair bir portre.
Vahşiler (Hostiles): Başrolde Christian Bale’ın yer aldığı bir western.
Tomb Raider: Ünlü bilgisayar oyunun Alicia Vikander’li yeni uyarlaması.
Dünyanın Bütün Parası (All the Money in the World): Modern bir Citizen Kane hikâyesi.
Kızıl Serçe (Red Sparrow): Rus ajanı bir kadının dönüşüm hikayesi.
Bir Yönetmen Beş Madde: Kaya Özkaracalar’ın kaleminden Carlos Saura.
Ayın Kısası: Ezgi Kaplan’ın yönettiği Balık Havuzu.
+Hediye Afiş: Yıldızlar Asla Ölmez (Film Stars Don’t Die in Liverpool) + Taş Devri Firarda (Early Man)

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.