Şu An Okunan
Altyazı’nın Ocak sayısı bayilerde!

Altyazı’nın Ocak sayısı bayilerde!

Kapak Konusu: 2017’nin En İyileri
Altyazı Aylık Sinema Dergisi Ocak sayısında, 2017’nin akıllara kazınan filmlerini kapsamlı bir dosyayla ele alıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de vizyona giren filmler arasından yapılan değerlendirmeyle yılın en iyi filmlerini belirleyen Altyazı, eleştirmenlerin ‘İlk 10’ listeleriyle, unutulmaz sahnelerle, vizyon görmeyen filmlerle, mutlaka izlenmesi gereken yerli belgesellerle, geride bıraktığımız yılın sinema gündemine bakıyor.

Sevgisiz
Bu sene Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nün kazanan, Dönüş (Vozvrashchenie, 2003) ve Leviathan (2014) gibi filmlerin yönetmeni Andrey Zvyagintsev’in son filmi Sevgisiz (Nelyubov), boşanmanın eşiğindeki bir çiftin kaybolan çocuklarını arayış sürecine odaklanıyor. Altyazı’daki yazısında Aslı Ildır, filmi Rusya’ya ve günümüz dünyasına dair bir alegori olarak ele alıyor.

Söyleşi: Onur Saylak
Altyazı’nın Ocak sayısında, Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve prömiyerini Karlovy Vary Film Festivali’nde yapan Daha’nın yönetmeni Onur Saylak’la kapsamlı bir söyleşi yer alıyor. Berke Göl’ün gerçekleştirdiği sohbette, bireyin iktidarla ilişkisini, nesilden nesle aktarılan şiddeti ele alan filmini anlatan Saylak, senaryonun yazım sürecine, tasvir ettiği dünyaya ve oyuncularla çalışma biçimine değiniyor.

İzliyorum: Deniz Türkali
Yakın zamanda Murat Çelikkan imzalı nehir söyleşisi ‘Daha Dans Edicem’ başlığıyla yayımlanan çok yönlü sanatçı Deniz Türkali, Altyazı’nın İzliyorum köşesine konuk oluyor. Aslı Dadak ve Zeynep Dadak’ın filmlerden sahneler eşliğinde gerçekleştirdiği sohbette Türkali kırk yılı aşan oyunculuk kariyerinden, senaryo yazarlığından, en sevdiği filmlerden ve oyunculardan bahsediyor, Atıf Yılmaz’la, Vedat Türkali’yle, Yılmaz Güney’le ilgili pek çok anekdot aktarıyor.

Umut Tazeleyen Filmler ve Bir Sinema Psikopatının Listesi
Umut Tazeleyen Filmler köşesinde Ayça Çiftçi, Albert Lamorisse’in 1956 yapımı klasiği Kırmızı Balon’u (Le Ballon Rouge) kaleme alıyor. Bir Sinema Psikopatının Listesi’ndeyse Senem Aytaç, ‘Mekânın Melankolisi’ başlıklı bir film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Loving Vincent: Vincent Van Gogh’un intiharının önündeki esrar perdesini aralayan bir yağlıboya animasyon
Renkli Sessizler: İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde gösterilen erken dönem filmlerde kullanılan renklendirme teknikleri üzerine
Kuirfest: LGBTİ+ filmlerine yönelik yasaklamalarla mücadele eden festival ekibinden Esra Özban ve Ono Baran ile bir söyleşi.
Star Wars: Son Jedi (Star Wars: The Last Jedi): Yeni üçlemenin hayranları ikiye bölen ikinci filmi üzerine.
Jüpiter’in Uydusu (Jupiter Holdja): Kornél Mundruczó’dan fantastik bir mülteci hikâyesi.
Körfez: Emre Yeksan’ın sıradışı ve ütopik bir felaket filmi
Genç Pehlivanlar: Erkeklik kültürünün yeniden üretimini yansıtan bir spor belgeseli
Bir Yönetmen Beş Madde: Gözde Onaran’ın kaleminden Claire Denis sineması
Ayın Kısası: Çağıl Harmandar imzalı Bir Sabah
+Hediye Afiş: Daha

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.