Şu An Okunan
Mehmet İnan’la ‘Sinema, Mitoloji ve Hikâye Anlatımı’ Semineri

Mehmet İnan’la ‘Sinema, Mitoloji ve Hikâye Anlatımı’ Semineri

Eğitmen Mehmet İnan
Kurs Başlangıcı 1 Mart Cumartesi
Kurs Süresi 6 hafta (haftada 3 saatten 18 saat)
Saatler Cumartesi günleri 11.00-14.00
Yer Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Kontenjan: Seminer kontenjanı dolmuştur.

Sinema günümüzde en önemli modern mitolojik hikâye üretme ve anlatma iletişim araçlarından biridir. Buna en güzel örnekler, Apple firmasının kurucusu Steve Jobs’ın ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in sinema filmlerine konu olan birer mitik hikâyeye dönüşmüş hayatlarıdır. Peki, sinemada mitin gücü nedir? Yıldız Savaşları (Star Wars), Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings), Matrix gibi serilerin, Forrest Gump (1994), Oyuncak Hikâyesi (Toy Story, 1995), Kaplan ve Ejderha (Wo hu Cang Long, 2000), Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi, 2001) gibi filmlerin neden her yaştan, her ırktan, ulustan insan üzerinde derin ve güçlü etkisi vardır? Mehmet İnan sizi bu seminerde sinemada kullanılan mitolojik yapı ve hikâye anlatımının prensiplerini dünya ve Türkiye sinemasından örnekler seyrederek, okuyarak, anlatarak keşfetmeye ve anlatmaya davet ediyor. Bu seminer öğrendiklerimizin bize verdiği ilhamla, hayallerimizin derinliklerine yolculuklar yaparak, kendi hikâyelerimizi yazarak anlatmayı amaçlıyor. Sinema filmi gibi anlattığımız hikâyelerdeki kahramanların yaşadığı maceraların çevremizdeki insanlar üzerindeki gücü ve etkisinden yeni şeyler keşfedeceğiniz seminer, herkesin katılımına açık.

SEMİNER KONULARI
• Mitoloji Nedir? Amacı, Önemi ve Anlamı Nedir?
• Modern Mit Yaratma Aracı: Sinema
• Mitik Yapı ve Hikâye Anlatımı, Popüler Sinemanın Mitolojik Kaynakları
• Mitik Yapıya Göre Hikâye Yazmanın Temel Prensipleri
• Hikâyeyi Geliştirmek İçin Kültür Mirası Hikâyeler Nasıl Kullanılır?
• İnandırıcı, Orijinal ve Heyecan Verici, Mitik Yapıya Uygun Hikâye Yazmak İçin Kendimizi Keşfetmenin Yolları Nelerdir?

MEHMET İNAN KİMDİR?
1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nü bitirdi. 1991-1995 yılları arasında yerli ve yabancı filmlerde yönetmen asistanlığı ve tercümanlık; 1997-2001 yılları arasında Yeni Soluk Film Prodüksiyon şirketinde reklam filmi yönetmenliği yaptı. 2001’den sonra da reklam filmleri için senaristlik ve yönetmenlik yapmaya devam eden Mehmet İnan, 2003’ten beri Mithat Alam Film Merkezi’nde, 2010’dan beri de Boğaziçi Üniversitesi’nde senaryo yazımı, sinemada mitolojik yapı ve hikâye anlatımı üzerine dersler vermektedir.

İletişim: [email protected] / Tel: (212) 359 46 77 (dahili 120)

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.