Şu An Okunan
Tom Çiftlikte / Tom à La Ferme

Tom Çiftlikte / Tom à La Ferme

Tom, ölen sevgilisi Guillaume’un cenazesine katılmak üzere, onun doğup büyüdüğü kasabaya doğru yolculuğa çıkar. Önce Guillaume’un eşcinsel olduğundan habersiz olan annesi Agathe ile, sonra da Guillaume’un eşcinsel olduğunu annesinden saklamak için her şeyi göze almış olan ve ilk işi Tom’u tehdit etmek olan abisi Francis ile tanışır. Francis, annesini kandırmak için Guillaume’a hayali bir kız arkadaş icat etmiştir ve bu oyunu devam ettirmeye kararlıdır. Tom ölen sevgilisinin ailesinin yanından bir türlü ayrılamazken, onu sürekli tehdit ve taciz eden Francis ile aralarında tuhaf bir ilişki gelişir.

İZLENMELİ Mİ? Yirmi yaşında çektiği ve başrolünde oynadığı Annemi Öldürdüm (J’ai Tué Ma Mère, 2009) ile kısa zamanda sinemaseverlerin ilgi odağı haline gelen Xavier Dolan’ın dördüncü uzun metrajı, açılışını yaptığı Venedik Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünün sahibi oldu. Hayali Aşklar (Les Amours Imaginaires, 2010) ve Laurence Anyways (2012) gibi stilize filmlerle hikâyeyi görece arka plana atarak sürdürdüğü filmografisinde, Tom Çiftlikte ile yeni bir sapağa giriyor Dolan. Kanadalı oyun yazarı Michel Marc Bouchard’ın oyunundan uyarlanan filmin Yeni Amerikan Gotik edebiyatından esintiler taşıdığı rahatlıkla söylenebilir. Karakterin kentten kasabaya doğru yaptığı yolculukla, kasabada bastırılanlar şiddetli bir biçimde ortaya saçılıyor. Dolan, ilk kez tür sinemasına da yaklaştığı bu ‘gerilim’ filminde, iki erkek arasındaki cinsel gerilim ve sadomazoşistik ilişkiyle seyircisinin dikkatini ayakta tutuyor. Ancak André Turpin’in soluk ve kasvetli görüntüleri ve Gabriel Yared’in gerilim yüklü müziklerinin de katkısıyla yaratılan güçlü atmosferin etkisi, filmin ikinci yarısında hikâyenin zayıflığı yüzünden azalıyor. Dolan, gerilimi yükseltmekteki başarısını, hikâyeyi toparlamak ve bir sona ulaştırmak konusunda gösteremeyerek seyircisini hayal kırıklığına uğratıyor. Öte yandan yönetmenin başrolünde yer almadığı ilk filmi Mommy’nin (2014) açılışını geçtiğimiz ay Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yaptığını da ekleyelim.

Yönetmen: Xavier Dolan

Senaryo: Xavier Dolan(Michel Marc Bouchard’ın oyunundan)

Oyuncular: Xavier Dolan (Tom),Pierre-Yves Cardinal (Francis), Lise Roy (Agathe),Evelyne Brochu (Sara)

Kanada-Fransa/2013/Fransızca/102 dk./M3 Film

Vizyon Tarihi: 20 Haziran

Web Sitesi: diaphana.fr/film/tom-a-la-ferme

tom-ciftlikte

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.