Şu An Okunan
Sıcak

Sıcak

Süleyman Arslan’dan, yaz aylarının bıkkınlığını amatör bir rahatlıkla yakalayan bir kısa film.

Dilek Aydın

Kısa film söz konusunda olduğunda oldukça üretken olan ve son kısası Hüvelbaki’yle birçok festival dolaşan Süleyman Arslan’ın ilk kısalarından Sıcak tam bir atmosfer filmi. Kurak bir kırsalda sıcakla baş etmeye çalışan bir adamı takip ettiğimiz film, gözlemci bir kamerayla kavurucu sıcağı iliklerimize kadar hissettirmek konusunda son derece başarılı.

Geniş planlarda güneş altında kavrulan doğayı görüp, yakın planlarda adamın bıkkınlığına tanık oluyoruz. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde, dinmek bilmeyen bir sıcaklık buhranını anlatıyor film. Nihayet bu boğuculuktan uzaklaşıp nefes almak isteyen adamın, bir esintiyle ve de tam havasına uygun bir şarkıyla biraz olsun rahata ermesi, izleyici için de bir soluklanma oluyor.

Süleyman Arslan’ın yaz sıcağı temalı filmini ilginç kılan, alışıldık kolektif film üretme sürecine girmeden, oyuncusu Ali Zeytin’i (ki kendisi yönetmenin başka filmlerinde de arz-ı endam etmektedir) alıp, kamerasını sırtlanıp bir hikâye anlatmaya girişmesi ve bunun sonucunda da düzgünce kotarılmış, ilginç olmayı başaran bir filme dönüştürebilmesi. Sıcak’ın kimilerine göre hafif kalabilecek hikâyesi, izleyicisine tam da o bıkkınlığı, sıkıntıyı geçirebilmesiyle başka bir boyut kazanıyor. Pekâlâ herkesin bir şekilde yaşadığı bu sıcaktan bunalma hâlinin de bir filmi yapılabilir… İsmiyle müsemma filmi sıcak kılan şey de bu: Koca bir ekibe, ışıklara, diyaloglara ihtiyaç duymadan seyircisinde güçlü bir özdeşleşme yaşatabilmesi.

Bu anlamda Süleyman Arslan’ın da ilk denemelerinden biri olarak, film üretme konusundaki ekiple ve ekipmanla prodüksiyon değeri yaratma fetişizminin bir kenara bırakılabileceğini anımsatan bir film Sıcak. Hem yeterli kaynağı bir araya getirme sıkıntısı yaşayan genç sinemacılar için bir ilham kaynağı hem de yönetmeninin gelecekteki anlatım becerisinin sinyallerini veren bir iş. Dilek Aydın

Süleyman Arslan Kimdir?
1977’de Mersin’de doğdu. Lise yıllarında başladığı tiyatro serüvenine Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akademi İstanbul’da devam etti. Daha sonra Düşün Sahnesi, Tuncay Özinel Tiyatrosu, Tiyatro Mie, Sarıyer Sanat Tiyatrosu gibi tiyatrolarda yer aldı. Sular Durulmuyor, Acı Hayat, Yer Gök Aşk gibi dizilerde rol aldı. İlk kısa filmi Bisiklet’i 2010 yılında, ikincisi Sıcak’ı 2011’de çekti. Son kısa filmi Hüvelbaki (2016) Akbank Kısa Film Festivali’nde ve Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarıştı.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.