Şu An Okunan
Üçte Bir

Üçte Bir

Bir basketbol maçının ortasında birbirini hakikaten tanımaya başlayan üç arkadaşın öyküsü…

DİLEK AYDIN


Advertisement

Ferit Katipoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Üçte Bir, üç arkadaşın birbirlerini tanıma ve anlama hikâyesinin kısa bir kesitine odaklanıyor. Küçük bir şaka üzerinden gelişen kırılma noktasıyla film, homofobi, arkadaşlık ve farklılık temalarına yerinde göndermelerde bulunuyor.

Filmi belirleyici şekilde etkili yapan iki önemli unsurdan bahsedebiliriz. Öncelikle film, teknik anlamda, konusunun detaylarıyla ilgili görsel içeriği başarılı bir şekilde sunuyor. Filmde, karakterlerden biri olan Sercan’ın eşcinselliğinin bir şaka üzerinden ortaya çıkıp büyütülmesi durumu, aslında insanlar arasında zaten var olan ve gündelik hayatın her alanında gözlemleyebileceğimiz homo-erotik anlar ile bir arada inceleniyor. Filmin üç arkadaşın basketbol maçının tam ortasında açılması ve bedenlerinin koreografisi üzerinden yaratılan gerilim bu atmosfer kurulumuna örnek verilebilir. Filmi etkili kılan ikinci nokta ise, tematik anlamda ‘öteki’ olarak konumlandırılan karakterin ele alınışıyla ilgili. Sercan, eşcinselliği bütün arkadaş çevresinde duyulduktan sonra gelen acımaklı “İyi misin?” soruları karşısında bile hiçbir şekilde kurbanlaştırılmıyor, aksine bu durum gündelikleştirilip filmin sonunda bir kabul ve normalleşme noktasına doğru taşınıyor.

Sonuç olarak, Üçte Bir için, başarılı kurgusu ve atmosfer kurulumu ile kurmaca kategorisinde son dönemde öne çıkan yapımlardan biri diyebiliriz rahatlıkla.

Ferit Katipoğlu kimdir?
12 Ocak 1988’de doğdu. Üsküdar Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. İlk amatör filmini Video8 ile çekti. Bunun da etkisi ile üniversitede fotoğraf ve video bölümüne girdi. Bazı festivallere katıldı: Antalya Altın Portakal Film Festivali, !f istanbul, YTÜ Kısa Film Festivali, Berlin Türkische Filmwoche, Inspiring İstanbul…

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.