Şu An Okunan
34. Avrupa Film Ödülleri Adayları Açıklandı

34. Avrupa Film Ödülleri Adayları Açıklandı

Avrupa’da üretim yapan sinemacılara ve kıtanın öne çıkan filmlerine 1988’den beri takdim edilen Avrupa Film Ödülleri’nin bu seneki adayları açıklandı.

Bu yıl otuz dördüncü kez verilecek Avrupa Film Ödülleri’ne aday gösterilen filmler ve sinemacılar, 18. Sevilla Film Festivali kapsamında duyuruldu. Adaylıklarda öne çıkan filmler Julia Ducournau’nun Altın Palmiyeli Titane’ı, Paolo Sorrentino’nun filmografisinin en kişisel halkası olarak tanımlanan Tanrı’nın Eli (È Stata la Mano di Dio), Florian Zeller’in iki Oscar ödüllü filmi Baba (The Father), geçtiğimiz sene Bosna Hersek adına En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen Neredesin, Aida? (Quo Vadis, Aida?) ve Juho Kuosmanen’in yeni filmi 6 Numaralı Kompartıman (Hytti Nro 6) oldu.

Macaristanlı yönetmen Márta Mészáros’a Yaşam Boyu Başarı ödülünün takdim edileceği 34. Avrupa Film Ödülleri’nde, Danimarkalı yönetmen Susanne Bier’e ve son olarak Small Axe (2020) dizisine imza atan Steve McQueen’e de Başarı Ödülü verilecek. Bunun yanında Alexander Nanau imzalı Colectiv (Collective, 2019) Lux Avrupalı İzleyici Ödülü’nün, yönetmenliğini Johanne Helgeland’ın üstlendiği Flukten over Grensen (The Crossing, 2020) ise Genç Seyirci Ödülü’nün bu yılki sahipleri oldu.

Titane

11 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 34. Avrupa Film Ödülleri’nin tüm adayları şöyle:

En İyi Film

6 Numaralı Kompartıman / Hytti Nro 6

Baba / The Father

Tanrı’nın Eli / È Stata la Mano di Dio

Neredesin, Aida? / Quo Vadis, Aida?

Titane

En İyi Yönetmen

Radu Jude (Kaçık Porno / Babardeala cu Bucluc sau Porno Balamuc)

Florian Zeller (Baba)

Paolo Sorrentino (Tanrı’nın Eli)

Jasmila Žbanic (Neredesin, Aida?)

Julia Ducournau (Titane)

En İyi Senaryo

Radu Jude (Kaçık Porno)

Florian Zeller, Christopher Hampton (Baba)

Paolo Sorrentino (Tanrı’nın Eli)

Jasmila Žbanic (Neredesin, Aida?)

Joachim Trier, Eskil Vogt (Dünyanın En Kötü İnsanı / Verdens Verste Menneske)

En İyi Kadın Oyuncu

Jasna Đuričić (Neredesin, Aida?)

Seidi Haarla (6 Numaralı Kompartıman)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Renate Reinsve (Dünyanın En Kötü İnsanı)

Agathe Rousselle (Titane)

En İyi Erkek Oyuncu

Yuriy Borisov (6 Numaralı Kompartıman)

Anthony Hopkins (Baba)

Vincent Lindon (Titane)

Tahar Rahim (The Mauritanian)

Franz Rogowski (Büyük Özgürlük / Große Freiheit)

Avrupa Komedisi Ödülü

Belle Fille

Ninjababy

Sentimental

Avrupa Keşif Ödülü (FIPRESCI)

Başlangıç / Dasatskisi

Kuzu / Dýrið

Un Monde

Haz / Pleasure

Promising Young Woman

Balina Avcısı / Kitoboy

En İyi Belgesel

Babi Yar. Context

Flugt

The Most Beautiful Boy in the World

Herr Bachmann und Seine Klasse

Taming the Garden

En İyi Animasyon

Apstjärnan

I Mysi Patrí do Nebe

Flugt

Where Is Anne Frank

Wolfwalkers

En İyi Kısa Film

Bella

Pa Vend

Easter Eggs

In Flow of Words

Nanu Tudor

Üniversiteli İzleyici Ödülü (EUFA)

Elmalar / Mila

Flugt

Büyük Özgürlük

Kürtaj / L’événement

Neredesin, Aida?

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.