Şu An Okunan
BAFTA Ödülleri “Beyaz” Sahipleriyle Buluştu

BAFTA Ödülleri “Beyaz” Sahipleriyle Buluştu

73. kez düzenlenen ödül töreninden 1917 yedi kategorinin galibi olarak ayrılırken, Joaquin Phoenix ve BAFTA Başkanı Prens William, sektördeki ayrımcılığın aşılması gerektiğine işaret eden konuşmalar yaptılar.

Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin (BAFTA) 73. kez düzenlediği ödül töreninin öne çıkan filmi, yılın diğer pek çok prestijli ödüllerinde olduğu gibi, Birinci Dünya Savaşı dramı 1917 oldu. Sam Mendes’in yönettiği film, geceden En İyi Film dahil yedi ödülle ayrıldı.

Bu yılki BAFTA adaylarının açıklanması üzerine, aday listesine hakim olan “tek tiplilik” sert eleştiriler almış ve tepkiler #BAFTAsSoWhite hashtag’iyle paylaşılmıştı. Bu konu tören sırasında da gündeme geldi ve hem En İyi Erkek Oyuncu dalında Joker ile ödülü kucaklayan Joaquin Phoenix hem de (BAFTA Başkanı) Prens William, sinema sektöründe çeşitliliğin önemine işaret eden konuşmalar yaptılar. Phoenix konuşmasında, “Kimsenin özel muamele istediğini sanmıyorum. İnsanlar sadece, işleri üzerinden tanınmak, takdir edilmek ve saygı görmek istiyorlar. Bu, tepeden bakan bir suçlama değil. Ben de sorunun bir parçasıyım,” dedi.

73. BAFTA Ödülleri’nin aday ve kazanan listesi şöyle:

En İyi Film
1917 (Kazanan)
Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time… in Hollywood)
The Irishman
Joker
Parazit (Gisaengchung)


Britanya Yapımı En İyi Film

1917 (Kazanan)
Bait
Sama için (For Sama)
Rocketman
Üzgünüz, Size Ulaşamadık (Sorry We Missed You)
The Two Popes

En İyi İlk Film – Britanya
Bait (Kazanan)
Maiden
Retablo
Sama İçin
Sadece Sen (Only You)

En İyi Yönetmen
Bong Joon-ho (Parazit)
Martin Scorsese (The Irishman)
Quentin Tarantino (Bir Zamanlar… Hollywood’da)
Sam Mendes (1917) (Kazanan) 
Todd Phillips (Joker)

Yabancı Dilde (İngilizce Olmayan) En İyi Film
Acı ve Zafer (Dolor y gloria)
Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu)
Elveda (The Farewell)
Sama İçin
Parazit (Kazanan)

En İyi Belgesel
American Factory
Apollo 11
Diego Maradona
Sama İçin (Kazanan)
The Great Hack

En İyi Animasyon
Karlar Ülkesi 2 (Frozen 2)
Klaus (Kazanan)
Kuzular Firarda: Uzay Parkı (A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon)
Oyuncak Hikâyesi 4 (Toy Story 4)

En İyi Orijinal Senaryo
Bong Joon-ho, Han Jin Won (Parazit) (Kazanan)
Noah Baumbach (Marriage Story)
Rian Johnson (Bıçaklar Çekildi / Knives Out)
Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman (Booksmart)
Quentin Tarantino (Bir Zamanlar… Hollywood’da)

En İyi Uyarlama Senaryo
Anthony McCarten (The Two Popes)
Greta Gerwig (Little Women)
Steven Zaillian (The Irishman)
Taika Waititi (Tavşan Jojo / Jojo Rabbit) (Kazanan) 
Todd Phillips, Scott Silver (Joker)

En İyi Kadın Oyuncu
Charlize Theron (Skandal / Bombshell)
Jessie Buckley (Wild Rose)
Renée Zellweger (Judy) (Kazanan)
Scarlett Johansson (Marriage Story)
Saoirse Ronan (Little Women)

En İyi Erkek Oyuncu
Adam Driver (Marriage Story)
Joaquin Phoenix (Joker) 
Jonatthan Pryce (The Two Popes)
Leonardo DiCaprio (Bir Zamanlar… Hollywood’da)
Taron Egerton (Rocketman)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Florence Pugh (Little Women)
Laura Dern (Marriage Story) (Kazanan) 
Margot Robbie (Skandal)
Margot Robbie (Bir Zamanlar… Hollywood’da)
Scarlett Johansson (Tavşan Jojo)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Anthony Hopkins (The Two Popes)
Al Pacino (The Irishman)
Brad Pitt (Bir Zamanlar… Hollywood’da) (Kazanan)
Joe Pesci (The Irishman)
Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
 

En İyi Film Müziği
Alexandre Desplat (Little Women)
Hildur Gudnadóttir (Joker) (Kazanan)
John Williams (Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi / Star Wars: The Rise of Skywalker)
Michael Giacchino (Tavşan Jojo)
Thomas Newman (1917)

En İyi Oyuncu Seçimi 
Douglas Aibel, Francine Maisler (Marriage Story)
Nina Gold (The Two Popes)
Sarah Crowe (The Personal History of David Copperfield)
Shayna Markowitz (Joker) (Kazanan)
Victoria Thomas (Bir Zamanlar… Hollywood’da)

En İyi Kurgu
Andrew Buckland, Michael McCusker (Asfaltın Kralları / Ford V Ferrari) (Kazanan)
Fred Raskin (Bir Zamanlar… Hollywood’da)
Jeff Groth (Joker)
Thelma Schoonmaker (The Irishman)
Tom Eagles (Tavşan Jojo)

En İyi Görüntü Yönetmeni
Jarin Blaschke (The Lighthouse)
Lawrence Sher (Joker)
Phedon Papamichael (Asfaltın Kralları)
Roger Deakins (1917) (Kazanan)
Rodrigo Prieto (The Irishman)

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Barbara Ling, Nancy Haigh (Bir Zamanlar… Hollywood’da)
Bob Shaw, Regina Grave (The Irishman)
Dennis Gassner, Lee Sandales (1917) (Kazanan)
Mark Friedberg, Kris Moran (Joker)
Ra Vincent, Nora Sopková (Tavşan Jojo)

En İyi Kostüm
Arianne Phillips (Bir Zamanlar… Hollywood’da)
Christopher Peterson, Sandy Powell (The Irishman)
Mayes C. Rubeo (Tavşan Jojo)
Jacqueline Durran (Little Women) (Kazanan)
Jany Temime (Judy)

En İyi Saç-Makyaj
Jeremy Woodhead (Judy)
Kay Georgiou, Nicki Ledermann (Joker)
Lizzie Yianni Georgiou (Rocketman)
Naomi Donne (1917)
Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan (Skandal)

En İyi Ses
David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood (Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi)
David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester (Asfaltın Kralları)
Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan (Rocketman)
Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson (1917) (Kazanan)
Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic (Joker)

En İyi Özel Efekt
Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez (Aslan Kral / The Lion King)
Dan Deleeuw, Dan Sudick (Avengers: Endgame)
Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy (1917)
Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman (The Irishman)
Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy (Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi)

Yılın Yükselen Yıldızı
Awkwafina
Jack Lowden
Kaitlyn Dever
Kelvin Harrison Jr.
Michael Ward (Kazanan)

Britanya Yapımı En İyi Kısa Film
Carol Dysinger, Elena Andreicheva Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) (Kazanan)
Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, Laura Dockrill (Goldfish)
Lena Headey, Anthony Fitzgerald (The Trap)
Myriam Raja, Nathanael Baring (Azaar)
Sasha Rainbow, Rosalind Croad (Kamali)

Britanya Yapımı En İyi Kısa Animasyon
Kathrin Steinbacher (In Her Boots)
Maryam Mohajer (Grandad Was a Romantic)
Naaman Azhari, Lilia Laurel (The Magic Boat)

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.