Şu An Okunan
Netflix’in The Sandman Uyarlaması Ekim’de Vira Diyebilir

Netflix’in The Sandman Uyarlaması Ekim’de Vira Diyebilir

Pek çok okurun çizgi romana olan ilgisini şekillendiren efsanevi Neil Gaiman yapıtı ‘The Sandman’ bir Netflix dizisi olarak izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin yaratıcılarından David S. Goyer çekimlere Ekim 2020’de başlamayı planladıklarını duyurdu.

San Diego’da her yıl düzenlenen ve çizgi roman hayranları için yılın en çok merak edilen etkinliklerinin başında gelen Comic-Con bu yıl 5 güne yayılan çevrimiçi paneller üzerinden izleyicilerle buluştu. Etkinlikte çizgi roman dünyasının gelecek dönem projelerine dair de pek çok haber vardı.


Advertisement

Bu haberlerden biri, Neil Gaiman’ı bir çizgi romancı olarak efsaneleştiren ‘The Sandman’in Netflix uyarlaması hakkında. Dizinin yaratıcı ekibinin başındaki David S. Goyer, ilk sezonun çekimlerine Mayıs 2020’de başlamayı planladıklarını ancak pandemi nedeniyle setin süresiz ertelendiğini hatırlattı. Gizemli Şehir (Dark City, 1998), Batman Başlıyor (Batman Begins, 2005) ve Kara Şövalye (The Dark Knight, 2008) gibi filmlerin senaryosuna katkıda bulunan yazar/yönetmen David S. Goyer, ‘The Sandman’i ekrana uyarlarken, yapıtın yaratıcısı Neil Gaiman ve Sex and the City, Grey’s Anatomy gibi iddialı televizyon projeleriyle tanınan yapımcı/yazar Allan Heinberg’le birlikte çalışıyor.

Goyer, salgın koşulları imkânsız kılmadığı takdirde, Ekim 2020’de bu büyük projenin ilk sezon çekimlerinin başlayacağını duyurdu. Goyer’e bakılırsa, daha önce hiç perdeye ya da ekrana uyarlanmamış olan ‘The Sandman’i günümüze adapte edilmiş bir versiyonuyla izleyeceğiz.

Bu “modernleştirme” konusu hakkında konuşan Neil Gaiman, dizinin çizgi romanı yorumlama şekli hakkında şunları dile getirmişti: “Artık 2020 yılındayız. Biz dizinin dünyasını kurarken şöyle düşünüyoruz: Sandman 2020’de olsaydı neler değişirdi? Ne tür bir kişiliği olurdu? Cinsiyeti ne olurdu?”

Bu ipuçlarından yola çıkarak, çizgi romanın hayranları, ekranda hayli farklı bir Morpheus karakteri görmeye kendilerini alıştırmalılar. Ancak çizgi romanın karanlık tasvirlerinden taviz verilmeyeceğini umabiliriz.

Gaiman’ın mitolojik göndermelerle rüyaların ve kavramların bedene büründüğü karabasanımsı bir dünya yarattığı serisi, tüm zamanların en çok satan çizgi romanlarından biri olmayı başarmıştı. Neil Gaiman’ın yaratıcı ekipte olması ve David S. Goyer ile Allan Heinberg gibi çizgi roman dünyasına yakın isimlerin projenin başında yer almaları diziyi merakla bekleyenler için ümitleri arttırıyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.