Şu An Okunan
‘Parazit Yuvası’ Nasıl Tasarlandı?

‘Parazit Yuvası’ Nasıl Tasarlandı?

Bong Joon Ho’nun Altın Palmiyeli filmi Parazit’in öne çıkan yanlarından biri de, etkileyici set tasarımı. Yönetmen, film için sıfırdan tasarlanan malikânenin hikâyesini anlatıyor.

Fakir bir ailenin kendilerine sahte kimlikler oluşturarak zengin bir ailenin evinde çalışmaya başlamasını konu edinen Parazit’in (Gisaengchung) başrollerinden birinde şüphesiz, hikâyenin geçtiği ev var. Filmde bu ultra-modern malikânenin mimarı Namgoong Hyeonja isimli kurmaca bir karakter. Gerçekte ise tasarım, evi film için sıfırdan yaratan yapım tasarımcısı Lee Ha Jun’a ait.


Advertisement

Lee ile birlikte IndieWire’ın sorularını yanıtlayan yönetmen Bong Joon Ho, Snowpiercer’da (2013) da birlikte çalıştığı yapım tasarımcısına verdiği görevin zor yanının sadece inandırıcı ve “görsel anlamda güzel” bir set yaratmak değil; filmin temalarını kucaklarken bir yandan da kameranın, kompozisyonların ve karakterlerin spesifik ihtiyaçlarını karşılayan bir sahne kurmak olduğunu söylüyor. Filmin Altın Palmiye’yi kazandığı Cannes’da, aralarında Alejandro Gonzalez Iñarritu, Yorgos Lanthimos ve Kelly Reichardt gibi önemli yönetmenlerin bulunduğu jüri üyeleri, filmin gerçek bir evde geçtiğini düşünmüşler. Bundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bong, evi “filmin içinde kendi evrenine sahip” bir yer olarak tanımlıyor.

Parazit‘i yazarken bir ailenin evinde özel ders verdiği yıllarda hissettiklerinden ilham aldığını belirten Bong, başkalarının hayatına ve evine gizlice sızma fikrinden yola çıktığını söylüyor. Evin tasarımı konusunda da bu düşünceye bağlı kalan Bong, her karakterin “sızabileceği”, ele geçirebileceği hatta gizli mekânlar keşfedebileceği bir evren yarattıklarını aktarıyor. Film sınıfsal fark üzerine kurulu olduğu için, ışık ve ses tasarımı konusunda da bu ayrım temel alınmış. Bong anlatıyor: “Ne kadar fakirsen, güneş ışığına o kadar az erişimin var, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi.”

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.