Şu An Okunan
Usta Görüntü Yönetmeni Pierre Lhomme Hayatını Kaybetti

Usta Görüntü Yönetmeni Pierre Lhomme Hayatını Kaybetti

1950’lerde başladığı görüntü yönetmenliği kariyerinde Cannes’da kazandığı ‘Grand Prix Technique’ ödülünün1 yanına BAFTA ve Cesar ödüllerini de ekleyen Pierre Lhomme, 4 Temmuz günü Fransa’nın Arles kentinde 89 yaşında hayata veda etti.

Éric Rohmer’den Robert Bresson’a, Chris Marker’dan Dušan Makavejev’e, Jean-Pierre Melville’den Jean Eustache’a, Marguerite Duras’dan Claude Miller’a Avrupa sinemasının pek çok usta yönetmeniyle çalışma fırsatı bulan Lhomme, kariyerine Fransız Yeni Dalgası’nın yükselişte olduğu dönemde başladı. Lhomme, Éric Rohmer’in ilk uzun metrajı Le signe du lion‘da (1962) kamera operatörü olarak çalıştı. Fransa’nın Cezayir’le barış yapmasının ardından Paris’teki atmosferin kaydını tutan belgesel Le joli mai’de (1963) Chris Marker ile beraber iki yönetmenden biriydi.

La maman et la putain

Jean-Pierre Melville’in atmosferiyle unutulmazlar arasına giren klasiği Gölgeler Ordusu (L’armée des ombres, 1969), Bresson’un Dostoyevski’nin ‘Beyaz Geceler’inden uyarladığı Düş Avcısı (Quatre nuits d’un rêveur, 1971) ve Jean Eustache’ın 16mm siyah-beyaz filmle çekilen üç buçuk saatlik başyapıtı La maman et la putain (1973) Lhomme’un kariyerinin zirvesi olarak gösterilebilir. Deneyimli görüntü yönetmenini geniş kitlelere tanıtan filmler iki Oscar adayı Camille Claudel (1988) ile 1990 yapımı Cyrano de Bergerac olurken, James Ivory’nin yönettiği 2003 yapımı romantik komedi Le Boşanma (Le Divorce) 50 yıllık kariyerin son filmi oldu.

NOT

1 Cannes Film Festivali’nde 1951-2001 yılları arasında “teknik” kategorilerden biri seçilerek verilen büyük ödül.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.