Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Aralık)

Bu hafta sinema salonlarına gelen devam filmi Ölümlü Dünya 2 ve Hamaguchi imzalı Kötülük Diye Bir Şey Yok gündemi belirliyor. Dijital platformlarda öne çıkan yapım ise Ürdün yapımı İnşallah Erkek Olur. 

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta yönetmenliğini Ali Atay’ın üstlendiği devam filmi Ölümlü Dünya 2, güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden Ryûsuke Hamaguchi’nin yeni filmi Kötülük Diye Bir Şey Yok, Ürdün’ün Oscar adayı İnşallah Erkek Olur, Ahmet Uluçay’ın ilk ve bitirebildiği tek uzun metraj filmi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajı Şimdiki Zaman ve yaratıcıları arasında Taika Waititi’nin de bulunduğu dizi Reservation Dogs gibi yapımlar dikkat çekiyor.


Advertisement

Öte yandan verdiği yaz arası bir miktar uzayan Altyazı’nın Haftalık Yıldız Tablosu da bu hafta itibariyle geri dönüyor. Bu haftanın zirvesinde Altın Palmiye ödüllü Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’une chute, 2023) var. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Family Switch

Netflix Türkiye

Bilhassa Terminatör ve Charlie’nin Melekleri gibi serilere yaptığı katkılarla tanınan yönetmen McG’nin yönetmenlik koltuğunda oturduğu Family Switch (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Başrollerinde Jennifer Garner ve Ed Helms’in yer aldığı komedi, eleştirmenlerden pek yüksek not alamadı. 

İnşallah Erkek Olur

MUBI Türkiye

Ürdün’ün Oscar adayı İnşallah Erkek Olur (Inshallah walad, 2023) MUBI Türkiye’de yayında. Aynı zamanda Ürdün’ün Cannes’a seçilen ilk filmi olma özelliği de taşıyan film, kocası ölen bir kadının ülkesinin miras hukuku ve toplumsal baskısı arasında kendine bir yol açma çabasını takip ediyor.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

MUBI Türkiye

Türkiye sinemasının yakın dönem tarihinde iz bırakmış en önemli filmlerden Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004) MUBI Türkiye’de yayında. Erken yaşta aramızdan ayrılan Ahmet Uluçay’ın ilk ve bitirebildiği tek uzun metraj filmi, sinema aşkını, büyüme yolculuğunu, üretme tutkusunu ve yaşam sevgisini en pür hâliyle anlatıyor. 

Piranalar

BluTV

Napoli’nin arka sokaklarındaki yaşamı anlatan İtalya yapımı Piranalar (La paranza dei bambini, 2019) BluTV kataloğuna eklendi. Film dünya prömiyerini Berlinale’de yapmış ve buradan En İyi Senaryo ödülüyle dönmüştü.

Reservation Dogs

Disney+

Yaratıcıları arasında yönetmen ve oyuncu Taika Waititi’nin de bulunduğu dizi Reservation Dogs (2021-2023) Disney+ kataloğuna eklendi. Tarantino’nun aynı adlı filmine gönderme yapan dizi, tamamen Amerikan yerlisi bir oyuncu grubuna sahip. 

Şimdiki Zaman

MUBI Türkiye

Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajı Şimdiki Zaman (2012) MUBI Türkiye’de gösterimde. Hem geçmiş hem de gelecek baskısıyla mücadele eden işsiz bir genç kadının yaşamına odaklanan film, gerek gözünü diktiği sınıf gerek işsizlik ve kentsel dönüşüm gibi meselelere yaklaşımıyla fark yaratan bir üsluba sahip. 

Evrim Kaya’nın film üzerine yazısı için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kötülük Diye Bir Şey Yok

Güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden, bilhassa 2021 yılına iki filmiyle damga vuran Ryûsuke Hamaguchi’nin yeni filmi Kötülük Diye Bir Şey Yok (Aku wa sonzai shinai, 2023) bu hafta Başka Sinema salonlarında vizyonda. Film, bu yıl Venedik Film Festivali’nde hem Jüri Büyük Ödülü hem de FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. 

Ölümlü Dünya 2

İlki seyircinin büyük ilgisine mazhar olan ve bir anlamda fenomenleşen Ölümlü Dünya’nın (2018) devam filmi Ölümlü Dünya 2 (2023) bu hafta vizyonda. Sinema salonlarına ciddi bir hareket getirmesi beklenen filmin yönetmenlik koltuğunda ilk filmde olduğu gibi Ali Atay oturuyor. Senaryoda ise Ali Atay, Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi’nin imzaları var. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.