Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Eylül)

Scenes from a Marriage

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Bergman klasiği Bir Evlilikten Manzaralar’ın yeni ABD uyarlamasının yanı sıra Jonah Hill’in yazıp yönettiği 90’lar Ortası ve Paul Verhoeven imzalı Showgirls dikkat çekiyor. Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda gösterime giren pek çok yapımı haftalık gösterim rehberimizden takip edebilirsiniz.


90’lar Ortası 

MUBI Türkiye

Jonah Hill’in yazıp yönettiği ve 2019 yılında Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde izleyici karşısına çıkan 90’lar Ortası (Mid90s, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kuşağının en sevilen oyuncuları arasında yer alan, Kazanma Sanatı (Moneyball, 2011) ve Para Avcısı (The Wolf of Wall Street, 2013) filmlerindeki performanslarıyla iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen Hill’in bu ilk yönetmenlik denemesi, Los Angeles’ta yaşayan on üç yaşındaki Stevie’nin bir yandan sorunlu ailesiyle ilişkilerini, bir yandan da aralarına yeni katıldığı bir grup kaykaycıyla dostluğunu anlatıyor. Başroldeki Sunny Suljic’in başarılı performansıyla dikkat çektiği filmde, dönemin müziklerinin kullanımı da keyifli bir atmosfer yaratıyor.


American Rust 

Bein Connect

Philipp Meyer’in 2009 tarihli ‘Amerikan Rüyası’ romanından uyarlanan American Rust, sosyal ve kültürel   çürüme/çöküş hissiyatının süzgecinden geçen bir hikâye anlatıyor. Pennsylvania’da yoksul bir işçi sınıfı kasabasında geçen dizinin odağında, Vietnam gazisi polis şefi Del Harris (Jeff Daniels) var. Sevdiği kadının (Maura Tierney) oğlu Billy (Alex Neustaedter) bir cinayete karışınca, Del Harris onu korumaya karar veriyor… American Rust, koşulların köşeye sıkıştırdığı karakterleri ahlaki ikilemleri içinde inceleyen, ağırbaşlı bir dram. Pazartesi günü Bein Connect’te yayınlanmaya başlayacak dizinin her hafta bir bölümü gösterime girecek.


Endişe 

MUBI Türkiye
Endişe

1975’in Altın Portakal Film Festivali’nden beş ödülle dönen Endişe (1974), yakın zamana kadar büyük oranda saklı kalmış, Yılmaz Güney sinemasının görece az bilinen önemli filmlerinden biri. Güney’in başrolü üstlenmek ve yönetmek üzere yazdığı, ancak cezaevine girmesiyle yönetmenliği Şerif Gören’e, başrolü ise Erkan Yücel’e teslim ettiği film, mevsimlik tarım işçilerinin emek sömürüsü, değişen üretim süreçleri ve törelerin kıskacındaki yaşamını gerçekçi ve sarsıcı bir bakışla perdeye yansıtıyor.


Gloria Mundi

Bein Connect

Fransa sinemasının alçakgönüllü ustalarından Robert Guédiguian’ın imzasını taşıyan Gloria Mundi Bein Connect programına eklendi. Her daim işçi sınıfına, toplumun kıyısında köşesinde kalmış karakterlere odaklanan Guédiguian bu son filminde de incelikli, insani bir öykü anlatıyor. Geçici işlerde çalışarak hayatlarını sürdürmeye çalışan bir ailenin fertlerini takip eden film, gösterişsiz yapısına rağmen, yönetmenin sık sık birlikte çalıştığı oyuncuların da katkısıyla duygusal olarak kuvvetli bir etki yaratmayı başarıyor. Gloria Mundi’nin iki yıl önce Venedik Film Festivali’nde yarıştığını ve başroldeki Arianne Ascaride’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdığını da hatırlatalım.


Kate

Netflix Türkiye

Zehirlendiğini öğrenen bir suikastçının son 24 saatini intikam almaya adamasını konu edinen aksiyon filmi Kate, Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Görsel efekt alanındaki çalışmalarıyla tanınan Cedric Nicolas-Troyan’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin senaryosu Umair Aleem’e ait. Oyuncu kadrosunda Mary Elizabeth Winstead, Miku Martineau, Woody Harrelson, Michiel Huisman ve Tadanobu Asano gibi isimlerin yer aldığı Kate, aksiyon ve macera meraklılarının dikkatini çekebilecek bir yapım. 


Loving Vincent 

BluTV

Hollandalı büyük ressam Vincent Van Gogh’un hayatına ve gizemli ölümüne odaklanan Loving Vincent (2017) BluTV kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’ın paylaştığı film, her bir karesi yağlı boyayla resmedilmiş ilk uzun metraj animasyon olma özelliğini taşıyor. Son mektubunu teslim etmek üzere Van Gogh’un yaşadığı kasabaya giden genç bir adamı ve ressamın ölümünün ardından yaşanan gizemli olayları takip eden film Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Animasyon ödülüne layık bulunmuş, ayrıca En İyi Animasyon dalında Oscar’a da aday gösterilmişti.


Lucifer – Altıncı Sezon

Netflix Türkiye

Şeytan’ın Cehennem’den sıkılıp dünyayı daha yakından tanımak için Los Angeles’ta bir gece kulübü açmasını anlatan Lucifer’ın (2016-2021) altıncı ve final sezonu Netflix Türkiye’de yayına girdi. Orijinal olarak ‘The Sandman’ adlı çizgi romandaki karakterlerden biri olan ve sonrasında kendi anlatı evrenine kavuşan Lucifer’ın dizi versiyonunda başrolde Tom Ellis yer alıyor. 


Scenes From a Marriage

Bein Connect 

Ingmar Bergman’ın önemli eserlerinden Bir Evlilikten Manzaralar’ı (Scener ur ett äktenskap, 1974) günümüzde yaşayan ABD’li bir çifte uyarlayan Scenes from a Marriage pazartesi günü Bein Connect’te yayınlanmaya başlıyor. ABD yayınından 24 saat sonra dijital platformda gösterime girecek diziden her hafta bir bölüm yayınlanacak. İlk gösterimini 78. Venedik Film Festivali’nde yapan dizinin başrollerinde popüler oyuncular Oscar Isaac ve Jessica Chastain var. Reji ve senaryo ise Hagai Levi’ye ait. 


Showgirls 

MUBI Türkiye

1990’ların en tartışmalı yapımlarından Paul Verhoeven imzalı Showgirls (1995) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Las Vegas’a dansçı olmak için gelen Nomi’nin hikâyesini takip ederken bolca erotik sahne ve çıplaklık barındıran film vizyona girdiği dönem büyük tartışmalara sahne olmuş ve cinselliği kullanma şekliyle ciddi biçimde eleştirilmişti. Filmin seyirciyle esas buluşması ise video yoluyla olmuş ve ulaştığı 100 milyonun üzerindeki kiralama sayısıyla Showgirls, ev sineması tarihinin en çok ilgi gören yapımlarından biri olmuştu.


Sürücü

BluTV

Nicolas Winding Refn’e Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü getiren Sürücü (Drive, 2011), derinlikli karakter inşası ve stilize estetiğiyle sıradışı bir aksiyon. James Sallis’in aynı isimli romanından uyarlanan filmde Ryan Gosling, cool ‘yalnız kovboy’ figürlerini ve ‘tek tabanca’ film noir kahramanlarını hatırlatan bir karakteri canlandırıyor. İsmini bilmediğimiz gizemli ‘Sürücü’, muazzam şoförlük becerilerini gündüzleri dublör olarak aksiyon filmlerinde, geceleri ise soygun planlarında sergilemekte. Küçük çocuğuyla yaşayan, kocası hapishanede olan komşusu Irene’le (Carrey Mulligan) yakınlaşması ve talihsiz bir soygun planına karışmasıyla gelişen olaylar, bir sonraki adımda ne olacağını asla bilemediğimiz, ilgiyi her an ayakta tutan bir maceraya dönüşüyor.


Ah, Asuman! – Ümit Kıvanç ve film ekibiyle sohbet

Altyazı YouTube Kanalı 

Ümit Kıvanç’ın kısa filmi Ah, Asuman! çevrimiçi galasını 1 Eylül’de Altyazı Fasikül Gösterimleri’nde gerçekleştirdi. Kıvanç’ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu, Selahattin Demirtaş’ın aynı adlı öyküsünden Gaye Boralıoğlu tarafından beyazperdeye uyarlandı. 2019’da 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ilk kez seyirci karşısına çıkan filmin başrollerini Settar Tanrıöğen ve Halil Babür paylaşıyor. Filmin gösteriminin ardından yönetmen Ümit Kıvanç’ın ve film ekibinin katılımıyla gerçekleştirilen sohbetin kaydı ise Altyazı’nın YouTube kanalında izlenebiliyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 büyüme hikâyesi:

  • Ağabeylerimin Bana Öğrettiği Şarkılar / Songs My Brothers Taught Me | MUBI Türkiye
  • 400 Darbe / Les Quatre Cents Coups | MUBI Türkiye
  • Çocukluk / Boyhood | Amazon Prime Video
  • Mavi En Sıcak Renktir / La Vie d’Adèle | BluTV
  • Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being a Wallflower | Netflix Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.