Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Ağustos)

Nine Perfect Strangers

Altyazı Öneriyor’da bu hafta, David E. Kelley’nin yaratıcılığını üstlendiği yeni dizi Nine Perfect Strangers ve Barış Atay’ın ikinci uzun metrajı Aden dikkat çekiyor. Her zaman olduğu gibi son dönemde sinemalarda ve festivallerde beğeni kazanmış pek çok yapımı da dijital platformlar üzerinden izlemek mümkün. Listemizin sonunda yer verdiğimiz 5 filmlik ek öneri listemizi ise bütün bir haftamızı meşgul eden Afganistan tarihini düşünürken konuya dair parantezler açabilecek filmlere ayırıyoruz. 


Aden 

MUBI Türkiye

Barış Atay’ın ikinci uzun metrajı Aden (2018) 21 Ağustos Cumartesi gününden itibaren MUBI Türkiye’de izlenebilecek. Belirsiz bir coğrafyada, belirsiz bir zamanda geçen film, evli bir çiftin yeni bir hayat kurmak ümidiyle çıktıkları yolculukta erzakları bitmek üzereyken sığındıkları evin sahipleriyle girmek zorunda kaldıkları güç savaşını konu alıyor. Dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde yapan film İstanbul Film Festivali’nde Mansiyon Ödülü’ne, 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Kadın Oyuncu (Funda Eryiğit) ve En İyi Sanat Yönetmeni (Devrim Ömer Ünal) ödüllerine layık bulunmuştu. Aden’in gösterime gireceği 21 Ağustos Cumartesi akşamı saat 20:30’da MUBI’nin YouTube kanalında, yönetmen Barış Atay’ın ve oyuncular Funda Eryiğit, Onur Ünsal, Cemalettin Çekmece, Caner Erdem ve Sermet Yeşil’in katılımıyla bir çevrimiçi gala düzenlenecek.


Altının Ağırlığı

Bein Connect

Altının Ağırlığı’nda (The Weight of Gold, 2020), bu sene Tokyo Olimpiyatları’nda da gündeme gelen ‘olimpiyat sporcularının akıl sağlığı’ meselesi ele alınıyor. Olimpiyat başarısı için yaşayan yıldız sporcuların zorlu hazırlık sürecinde ve başarı ya da başarısızlık sonrasında hissettiklerine odaklanan Altının Ağırlığı, sinemasal yaklaşımından ziyade yüzücü Michael Phelps, buz patenci Sasha Cohen, sürat patencisi Apolo Ohno, kayakçı Bode Miller gibi efsanevi sporcuların içten açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Bir saatlik belgeselin yönetmeni, 2000’ler boyunca TV için pek çok spor belgeseli çeken, 2015’te beyzbolcu Bill Lee’nin gerçek hikâyesini anlatan Spacemen adında bir kurmacaya da imza atan Brett Rapkin.


Annelerimiz

MUBI Türkiye

2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera kazanan Annelerimiz (Nuestras Madres) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Guatemala’da 1960’lardan 90’lara kadar süren ve 200 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği iç savaşın günümüze miras bıraktığı acılara bakan film, katliamlardan sorumlu tutulan askerlerin yargılandığı dava sırasında savaş suçlarını araştıran bir devlet kurumunda çalışan Ernesto’ya odaklanıyor. Kendi babası da askerî cunta döneminde kaybedilen César Díaz’ın yazıp yönettiği Annelerimiz, Türkiye açısından da güncelliğini koruyan devlet şiddeti, gözaltında kaybetme, cezasızlık gibi temalara değinen önemli bir film. 


The Chair

Netflix Türkiye

Başrolüne son dönemde Killing Eve (2018-2022) dizisindeki performansıyla adını duyuran Sandra Oh’yu taşıyan yeni Netflix dizisi The Chair, dijital platformda gösterime girdi. Dâhil olduğu departmanın beyaz olmayan ilk üyesi konumuyla akademik yaşamına başlayan bir akademisyenin yaşantısına odaklanan 7 bölümlük mini dizi, ırkçılığın dikkate değer boyutlarından birisini gözler önüne seriyor. Senaryosunda ünlü oyuncu Amanda Peet’in imzası bulunan The Chair’in yapımcı kadrosunda ise Game of Thrones (2011-2019) dizisinin yaratıcıları David Benioff ve D. B. Weiss yer alıyor.


Climax

BluTV

Her filmiyle büyük tartışma yaratmayı başaran Gaspar Noé’nin belki de en çok sevilen filmi Climax (2018) BluTV kataloğuna eklendi. Prova yapmak için toplanan bir dans grubunun yaptığı kutlamaya uyuşturucunun dâhil edilmesiyle işlerin kontrolden çıkmasını konu edinen film bilhassa seyirciden büyük ilgi görmüş ve Türkiye’de de önemli bir gişe başarısı elde etmişti. Dans sahnelerindeki reji kabiliyetiyle öne çıkan film pek çokları tarafından muhafazakârlığı yüzünden eleştirilmiş ve tüm Gaspar Noé filmleri gibi izleyenleri ikiye bölmeyi başarmıştı. Ayrıca yönetmenin bir başka tartışmalı filmi Love’ın (2015) da BluTV’de gösterimde olduğunu hatırlatmakta fayda var. 


Neon Şeytan

MUBI Türkiye


Pusher’la (1996) hayatımıza girdiğinden bu yana Sürücü (Drive, 2011), Sadece Tanrı Affeder (Only God Forgives, 2013) gibi çarpıcı filmlerle daima gündemde kalmayı başaran Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn, Neon Şeytan’da (The Neon Demon, 2016) yine tutkulu bir kahramanın tehlikeli macerasını anlatıyor. Refn’in bakışı bu kez yasadışı âlemler yerine moda dünyasının acımasızlıklarına çevrilmiş durumda. Neon Şeytan, kendini yeniyetme yaşlarda moda endüstrisinin zirvesine oynayan bir manken olarak bulan Jesse’nin (Elle Fanning) zafer ve görkem uğruna yırtıcılığı benimsemekle sömürülmek arasında gidip gelişini yer yer gerçekçiliğin, yer yer fantezinin ağır bastığı bir dille anlatıyor.


Nine Perfect Strangers

Amazon Prime Video

1980’lerden bu yana pek çok önemli televizyon işine imza atan ve son dönemde popüler romanlardan mini dizi formatına uyarladığı Big Little Lies (2017-2019) ve The Undoing (2020) gibi işlerle dikkat çeken David E. Kelley’nin yaratıcılığını üstlendiği yeni dizi Nine Perfect Strangers’ın ilk üç bölümü Amazon Prime Video’da gösterime girdi. Big Little Lies’ta olduğu gibi Liane Moriarty’nin aynı adlı romanından uyarlanan ve Nicole Kidman’ı başrole taşıyan dizi on günlük bir psikolojik tedavi süreci için ıssız bir tesiste buluşan dokuz yabancının başına gelenleri konu ediniyor. Kidman’a oyuncu kadrosunda Melissa McCarthy, Michael Shannon, Luke Evans, Regina Hall ve Bobby Cannavale gibi isimlerin eşlik ettiğini de eklemek gerek.


Son Durak

BluTV

2018 yapımı Black Panther’la adını geniş kitlelere duyuran ve kuşağının en önemli yönetmenleri arasına giren Ryan Coogler’ın ilk uzun metrajı Son Durak (Fruitvale Station, 2013) BluTV kataloğuna eklendi. Son Durak, hayatını yeniden kurmaya çalışan eski mahkûm Oscar Grant’in tek bir gününe odaklanıyor. Gerçek bir olayın dramatizasyonu olan filmin zamanı kullanma ve karakterini inşa etme biçimiyle tartışmalı sulara girdiği söylenebilir.

Filmi Ali Deniz Şensöz’ün kaleminden okumak için tıklayın. 


Sweet Girl

Netflix Türkiye

Başrollerini Jason Momoa ile Isabela Merced’ın paylaştığı aksiyon filmi Sweet Girl Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Eşini kaybettikten sonra çok değer verdiği ailesinin geriye kalan tek parçası kızını korumak için her şeyi yapmaya hazır güçlü ve kırılgan bir babanın aksiyon dolu hikâyesini izleyen film, bu tür içerisinde sıklıkla tercih edilen bir formülü takip ediyor. Brian Andrew Mendoza’nın ilk yönetmenlik deneyimi olan Sweet Girl’ün senaryosunda ise Philip Eisner, Gregg Hurwitz ve Will Staples’ın imzası bulunuyor.


The Witcher: Nightmare of the Wolf

Netflix Türkiye

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin ilk olarak 1980’li yıllarda Lehçe yayımladığı romanlarla ortaya çıkan ve yıllar içinde popülerleşerek önce ünlü bir bilgisayar oyununa, sonrasında da bir Netflix dizisine dönüşen ‘The Witcher’ evreninin yeni ürünü The Witcher: Nightmare of the Wolf, pazartesi günü Netflix Türkiye’de yayına giriyor. Animasyon türündeki film, serinin ana karakteri Geralt of Rivia’nın akıl hocası ve yoldaşı Vesemir’in hikâyesine odaklanıyor. The Witcher: Nightmare of the Wolf, ikinci sezonu Aralık ayında Netflix’te yayınlanması beklenen Henry Cavill’li The Witcher dizisini bekleyen hayranların gözden kaçırmaması gereken bir yan hikâyeyi aktarıyor. 


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, Afganistan’ın yakın tarihine değinen 5 film:

  • Adımı Malala Koydu / He Named me Malala | Google Play 
  • Charlie Wilson’ın Savaşı / Charlie Wilson’s War | Google Play 
  • Skateistan | Vimeo
  • Uçurtma Avcısı / The Kite Runner | Google Play 
  • Vurguncular / War Dogs | Netflix Türkiye

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.