Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Temmuz)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Ama, The Gray Man ve Güney İstasyonunda Randevu gibi yapımlar öne çıkıyor. Ayrıca listede Lucrecia Martel ve Michelangelo Antonioni gibi usta yönetmenlerin filmleri de var.

Haftalık seyir gündemini takip ettiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta gerek farklı türlerden pek çok film gerek çeşitli platformlarda yayınlanan diziler öne çıkıyor. Dijital platformlar tarafında Cannes ve Locarno gibi festivallerde yarışmış Güney İstasyonunda Randevu ve Ornitolog gibi filmlerin yanı sıra, Lucrecia Martel ve Michelangelo Antonioni gibi usta yönetmenlerin filmleri de yer alıyor. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ama

MUBI Türkiye

Nadir Sönmez’in aynı adlı oyunundan beyazperdeye uyarladığı, aynı zamanda oyuncu olarak da yer aldığı Ama, İstanbullu bir grup sanatçının profesyonel ve özel hayatlarına mesafeli ve sarkastik bir bakış atıyor. Oyuncu kadrosunda Esme Madra, Öner Erkan, İlda Özgürel, Büşra Albayrak, Deniz Göktaş ve Emrah Özdemir’in yer aldığı ve tamamı kapalı mekânlarda geçen film, yer yer dördüncü duvarın da yıkıldığı, teatral bir estetiğe sahip.

Bir Bob’s Burgers Filmi

Disney+

2011’de yayınlanmaya başlayan Emmy ödüllü Bob’s Burgers dizisinden beyazperdeye uyarlanan Bir Bob’s Burgers Filmi, gizem ve komedi öğeleri barındıran bir animasyon. Belcher ailesinin, patlayan bir su borusu yüzünden mahvolan yaz tatillerine odaklanan filmin yönetmenliğini Loren Bouchard ve Bernard Derriman üstleniyor.

Çığlık

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Michelangelo Antonioni imzalı Çığlık (Il Grido, 1957), MUBI Türkiye’nin Antonioni seçkisi kapsamında gösteriliyor. İtalyan auteur’ün 1950’li yıllarda çektiği önemli filmlerden biri olan ve başrollerinde Steve Cochran ve Alida Valli’nin yer aldığı Çığlık, yaşadığı şehre ve sevdiği kadına karşı yabancılaşmış bir adamın hikâyesine odaklanıyor.

Evil

Bein Connect

İlk sezonu 2019’da yayınlanan ve doğaüstü olaylara odaklanan gerilim dizisi Evil, 3. sezonuyla Bein Connect’te. Yaratıcılığını Robert ve Michelle King’in üstlendiği dizi, gizemli olayları araştırmakla görevlendirilmiş bir psikolog ve rahibin yolculuğuna odaklanıyor. Bilim ve inanç çatışmasını merkezine alan dizinin başrollerinde ise Katja Herbers ve Mike Colter yar alıyor.

The Gray Man

Netflix Türkiye

Son olarak Avengers: Endgame (2019) ve Cherry (2021) ile izleyici karşısına çıkan yönetmenler Joe Russo ve Anthony Russo’nun yeni filmi The Gray Man Netflix Türkiye’de yayında. Başrolünde Ryan Gosling, Chris Evans ve Ana de Armas’ın yer aldığı film, kendisini bir komplonun içerisinde bulan CIA ajanı Court Gentry’nin hikâyesine odaklanıyor.

Güney İstasyonunda Randevu

MUBI Türkiye

Bir önceki filmi İnce Buz, Kara Kömür’le (Bai ri yan huo, 2014) Berlinale’de Altın Ayı ödülü kazanan Yinan Diao’nun son filmi Güney İstasyonunda Randevu (Nan Fang Che Zhan De Ju Hui, 2019), MUBI Türkiye’de gösterimde. Yönetmen Yinan Diao’nun kara film türüne güncel ve poli̇ti̇k bi̇r yorum getirdiği ve Wuhan şehrinde geçen film, film neon renklerle bezeli stilize dünyasıyla dikkat çekiyor.

Aslı Ildır’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

The North Terminal

MUBI Türkiye

Arjantinli usta yönetmen Lucrecia Martel imzalı kısa belgesel The North Terminal, yönetmenin karantina döneminde, Arjantin’in muhafazakar bölgelerinden Salta’da kaydettiği görüntülerden oluşuyor. Julieta Laso isimli bir şarkıcının peşinden çeşitli sanatçıların ve müzisyenlerin dünyasını keşfe çıkan Martel, müzik ve sanattan beslenen bir dayanışma ruhunun izini sürüyor.

Only Murders in the Building

Disney+

İlk sezonu 2021’de yayınlanan ve yaratıcılığını Steve Martin ve John Hoffman’ın üstlendiği dizi ikinci sezonuyla Disney+’ta. Suç hikâyeleriyle kafayı bozmuşken bir anda kendilerini gizemli olayların içinde bulan üç karakterin öyküsünden yola çıkan dizi, komedi ve gizem türlerinin bir araya geldiği eğlence dozu yüksek bir yapım.

Ornitolog

MUBI Türkiye

Portekizli yönetmen João Pedro Rodrigues’e Locarno Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Ornitolog (O Ornitólogo, 2016), MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir ornitolog olan Fernando’nun hikâyesini takip eden film, kuş gözlemlerken botu nehir akıntısına kapılan kahramanının iç buhranlarına odaklanıyor. Zamansız ve tekinsiz bir atmosfer kuran Rodrigues, Portekiz’in yabani bölgelerinde gizemli bir yolculuğa çıkarıyor seyircisini.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.