Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Kasım – 3 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Kasım – 3 Aralık)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Diego Maradona

Bein Connect

25 Kasım’da altmış yaşında hayatını kaybeden efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona’nın yaşamını konu edinen Diego Maradona (2019) belgeseli Bein Connect üzerinden izlenebiliyor. Maradona’nın kariyerine ve her daim sansasyon yaratmış yaşamına odaklanan film daha önce yayınlanmamış pek çok arşiv görüntüsünü bir araya getiriyor. Senna (2010) ve Amy (2015) gibi belgeselleriyle tanınan Asif Kapadia’nın imzasını taşıyan Diego Maradona, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış ve BAFTA Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalında adaylık kazanmıştı.


Éric Rohmer: Komediler ve Özlü Sözler

MUBI Türkiye
Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı

Fransız Yeni Dalgası’nın en önemli yönetmenlerinden Éric Rohmer’in 1980’lerde imza attığı ‘Komediler ve Özlü Sözler’ serisi bir süredir MUBI Türkiye tarafından yayınlanıyor. Yönetmenin günlük hayatta sıklıkla kullanılan özlü sözlerden yola çıkarak hazırladığı seriden Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı (L’ami de Mon Amie, 1987), Yeşil Işın (Le Rayon Vert, 1986) ve Dolunay Geceleri (Les Nuits de la Pleine Lune, 1984) filmleri bu hafta boyunca MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Seri, Rohmer sinemasıyla tanışmak için elverişli bir fırsat sunmakla birlikte yönetmenin dünyasına aşina olanlar için de beklentileri fazlasıyla karşılayacak özellikte.


Hillbilly Elegy

Netflix

Nisan ayında gerçekleştirilecek 93. Akademi Ödülleri’nde çeşitli dallarda aday gösterileceği tahmin edilen Hillbilly Elegy, Netflix’te yayınlandı. Eleştirmenlerden olumlu not alamasa da bilhassa Glenn Close ve Amy Adams gibi isimlerin oyunculuk performanslarıyla dikkat çektiği filmin yönetmenliğini ise Apollo 13 (1995), Akıl Oyunları (A Beautiful Mind, 2001), Frost/Nixon (2008) ve Zafere Hücum (Rush, 2013) gibi filmlerin yönetmeni Ron Howard üstleniyor. J.D. Vance’in aynı adlı anı kitabından uyarlanan Hillbilly Elegy, ABD’li bir ailenin üç kuşağına odaklanan bir aile yüzleşmesi filmi.


I Hate Suzie

Bein Connect

Son haftaların en çok konuşulan yapımlarından I Hate Suzie, özel fotoğraflarının hacklenip internete sızdırılması sonrası hayatı altüst olan bir yıldızın yaşadıklarını konu alıyor. Başrolde yer alan Billie Piper, aynı zamanda Lucy Prebble’la birlikte dizinin yaratıcılığını da üstleniyor. Ağustos ayında Avustralya’da yayınlanan ve Ekim ayında HBO tarafından ABD izleyicisine sunulan dizi bir anda dikkatleri üzerine çekmiş durumda.


İşe Yarar Bir Şey

BluTV

Yönetmen Pelin Esmer’in senaryosunu Barış Bıçakçı’yla birlikte kaleme aldığı İşe Yarar Bir Şey (2017) bu haftadan itibaren BluTV’de izlenebiliyor. Başrollerini Başak Köklükaya ve Öykü Karayel’in paylaştığı film, bir gece treninde tanışan şair Leyla ile hemşirelik öğrencisi Canan’ın öykülerine odaklanıyor. 36. İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne layık görülen İşe Yarar Bir Şey, 24. Adana Uluslararası Film Festivali’nde de En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Başak Köklükaya) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Gökhan Tiryaki) ödüllerini kazanmıştı.


Kayıp Masallar

İstanbul Modern Sinema
Egomani

İstanbul Modern Sinema ile Goethe-Institut İstanbul’un ortaklaşa düzenlediği, güncel Alman sineması örneklerini seyirciyle buluşturan ‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ seçkisi, bu sene on ikinci yaşını kutluyor. Pandemi sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirilecek ‘Kayıp Masallar’ başlıklı program 26 Kasım itibarıyla başlamış durumda. Bu hafta içinde Cleo (2019), Taipei Mucizesi (Das Wunder von Taipeh, 2019) ve Egomani (Egomania, 1986) gibi filmler İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden kayıt olunarak izlenebiliyor.


Nimic

MUBI Türkiye

Yunan Yeni Dalgası’nın yıldızı Yorgos Lanthimos’un son filmi Nimic (2019), cuma günü MUBI Türkiye’de yayınlandı. Lanthimos’un son uzun metrajı Sarayın Gözdesi’nden (The Favourite, 2018) sonra çektiği bu ilk film, profesyonel bir çellocunun metroda bir yabancıyla karşılaşmasına ve ardından yaşanan ilginç olaylara odaklanan bir kısa metraj. Lanthimos birçok filminde olduğu gibi senaryoyu Efthymis Filippou’yla birlikte kaleme alırken filmin başrolündeyse Matt Dillon yer alıyor. Nimic, dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapmış, Türkiye’de ise Filmekimi’nde gösterilmişti.


Sersemler

saltonline.org

Pandemi önlemleri nedeniyle çevrimiçi ortama taşınan etkinliklerden SALT’ın Perşembe Sineması’nda bu hafta Ryan McKenna’nın Sersemler (Cranks, 2019) filmi gösteriliyor. McKenna’nın kamerasını doğup büyüdüğü Winnipeg’e çevirdiği filmi, Winnipeg sakinlerinin emektar radyo programcısı Peter Warren’a yazdığı mektupları takip ediyor. İnsanlara odaklanan bir şehir portesi niteliğindeki Sersemler, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Vancouver Film Festivali’nde yapmıştı.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Alphaville

Altyazı YouTube Kanalı

#AltyazınınSevdiğiFilmler’in üçüncü bölümünde Jean-Luc Godard’ın benzersiz filmi Alphaville (1965) konuşuluyor. Aslı Ildır moderatörlüğünde hazırlanan programda Fırat Yücel ve Gülengül Altıntaş, siberpunk türüne de ilham veren filmin bilimkurgu sinemasına getirdiği yorumu, kente ve topluma bakışını, dile yaklaşımını tartışıyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 sürükleyici belgesel:

  • Dick Johnson is Dead (2020) | Netflix
  • Ayı Adam (Grizzly Man, 2005) | Netflix
  • Hitchcock/Truffaut (2015) | BluTV
  • Hayatın Kendisi (Life Itself, 2014) | MUBI
  • Marina Abramovic: The Artist is Present (2012) | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.