Şu An Okunan
BluTV’de İzleyebileceğiniz Ödüllü Yerli Yapımlar

BluTV’de İzleyebileceğiniz Ödüllü Yerli Yapımlar

Abluka

BluTV Kasım ayında Köksüz (2013), İşe Yarar Bir Şey (2017) ve Sibel (2018) gibi yerli yapımları kataloğuna dâhil ederek dikkatleri üzerine çekti. Ancak platformda yakın zamanda izlemeye açılan yerli filmler bununla sınırlı değil. 2010’larda dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen festivallerinden ödüllerle dönmüş ve BluTV’de izleyebileceğiniz Türkiye sineması örneklerinden beşini sizin için seçtik.


Abluka

Emin Alper’e Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandıran Abluka (2015), büyük bir toplumsal ve siyasi çalkantıya sahne olan distopik bir İstanbul’u mesken tutarken iki erkek kardeş arasındaki sorunlu ilişkiye odaklanıyor. Başrollerini Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen ve Müfit Kayacan’ın paylaştığı Abluka, şartlı tahliyeyle cezaevinden çıkan ve gecekondu mahallelerinde çöp toplayarak polise muhbirlik yapmaya başlayan Kadir’in belediyede çalışan kardeşi Ahmet’le yeniden iletişim kurmaya çalışmasını ve aralarındaki gerilimli ilişkiyi takip ediyor.


Advertisement

Ali Deniz Şensöz’ün filmle ilgili eleştirisini okumak için tıklayınız.


Aidiyet

Burak Çevik’in başrollerde Eylül Su Sapan ile Çağlar Yalçınkaya’yı bir araya getiren ikinci uzun metrajı Aidiyet (2019) gerçek olaylara dayanan bir suç hikâyesi anlatıyor. Elli beş yaşındaki bir kadının öldürülmesi sonrası maktulün kızının ve kızının sevgilisinin gözaltına alındığı olayı üslup olarak birbirinden çok farklı iki bölüm hâlinde ele alan filmin ilk yarısı katil zanlısının ifadesi eşliğinde olayların gerçekleştiği mekânları gözlemlerken ikinci yarıda izleyiciyi genç çiftin tanıştığı günlere götürüyor. Aidiyet, Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerine layık bulunmuştu.

Aslı Ildır’ın filmle ilgili eleştirisini okumak için tıklayınız.


Kelebekler

Tolga Karaçelik’in üçüncü filmi Kelebekler’de(2018) Tolga Tekin, Tuğçe Altuğ ve Bartu Küçükçağlayan, babalarının çağrısıyla yıllar sonra bir araya gelen üç kardeşi canlandırıyor. Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde Jüri Büyük Ödülü kazanarak önemli bir başarıya imza atan film, uzun yıllar görüşmedikten sonra birlikte babalarının köyü Hasanlar’a giden üç kardeşin köyde yaşadıklarını takip ederken komedi, dram ve fantezi türlerini özgün bir biçimde harmanlıyor.

Abbas Bozkurt’un filmle ilgili eleştirisini okumak için tıklayınız.


Kor

Zeki Demirkubuz’un şimdilik son filmi olan Kor (2016), eşi Cemal’in Romanya’ya kaçak işçi olarak gitmesinin ardından kendi ayakları üzerinde durabilmek için evde giysi dikmeye başlayan Emine’yi taşıyor merkezine. Emine’nin eski patronu Ziya tarafından uzatılan yardım eliyle gelişen bir ilişkiyi takip eden ve karanlık atmosferiyle dikkat çeken filmde başrolü üstlenen Aslıhan Gürbüz’e Taner Birsel ve Caner Cindoruk eşlik ediyor.

Ali Deniz Şensöz’ün filmle ilgili eleştirisini okumak için tıklayınız.


Toz Bezi

35. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Film dâhil üç ödülle ayrılan Toz Bezi (2015) İstanbul’da yaşayan iki kadının var olma mücadelesini konu alıyor. Ahu Öztürk’ün senaryosunu kaleme alıp yönetmenliğini üstlendiği film, kocası tarafından terk edilince küçük kızıyla baş başa kalan Nesrin ile gündeliğe gittiği muhitteki evlerden birinde yaşamanın hayallerini kuran Hatun’un dünyasına odaklanıyor. Ana karakterleri üzerinden İstanbul’un birbirine zıt iki kutbunu ve bu kutuplarda kurulan hayatları anlamlandırmaya çalışan Toz Bezi’nin oyuncu kadrosunda Asiye Dinçsoy, Nazan Kesal, Mehmet Özgür, Serra Yılmaz ve Didem İnselel gibi isimler yer alıyor.

Abbas Bozkurt’un filmle ilgili eleştirisini okumak için tıklayınız.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.