Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Mayıs)

Çilingir Sofrası

Bu hafta dijital platformların gündemini Çilingir Sofrası, Donadona, Terzi ve Zer gibi yerli yapımlar belirliyor. Vizyon alternatifleri ise Galaksinin Koruyucuları 3 ve Suç Bende.

Haftalık gösterim rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta pek çok farklı tür ve üretim biçiminden film bir araya geliyor. Dijital platformlar tarafında Çilingir Sofrası, Donadona, Terzi ve Zer gibi yerli yapımlar dikkat çekerken bambaşka coğrafyalardan hikâyeler sunan Kara Büyü, Colectiv ve Kutsal Örümcek gibi alternatifler de öne çıkıyor. Vizyon tarafında ise Marvel hayranlarının merakla beklediği Galaksinin Koruyucuları 3 ve Ozon hayranlarının kayıtsız kalamayacağı Suç Bende ilgi çekici deneyimler vaat ediyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Colectiv

MUBI Türkiye


​​Romanya’da 2015’te patlak veren ve hükümeti devirecek gelişmeleri tetikleyen sağlık skandalına odaklanan sıradışı dokü-drama Colectiv (Collective, 2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film Akademi Ödülleri’nde hem En İyi Uluslararası Film kategorisinde Romanya’yı temsil etmiş hem de En İyi Belgesel dalında aday gösterilmişti.

Çilingir Sofrası 

GAİN

Yönetmenliğini Ali Kemal Güven’in üstlendiği Çilingir Sofrası (2022) dijital platform GAİN’de yayında. Başrollerini Barış Gönenen ve Ahmet Rıfat Şungar’ın üstlendiği film yıllar sonra yeniden bir araya gelen iki okul arkadaşının oturduğu çilingir sofrasına odaklanıyor. 

Donadona

MUBI Türkiye

Ahmet Kürşat Öçalan’ın hem senaryosunu yazdığı hem de başrolünde yer aldığı yerli film Donadona (2022) MUBI Türkiye’de yayında. Oyunculuk dünyasına içeriden ve objektif bir gözle yaklaşan filmin yönetmenlik koltuğunda Kaan Arıcı ve İsmet Kurtuluş oturuyor.

Kara Büyü

MUBI Türkiye

Güney Kore sinemasının son yıllarda çıkardığı en dikkat çekici korku filmlerinden Kara Büyü (Gokseong, 2016) 7 Mayıs Pazar günü MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Yönetmenliğini Na Hong-jin’in üstlendiği film, Gokseong adlı bir kasabada yaşanan gizemli ölümleri araştıran bir polis memurunu takip ediyor. 

Kutsal Örümcek

MUBI Türkiye

İranlı yönetmen Ali Abbasi’nin yeni filmi Kutsal Örümcek (Holy Spider, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Gerçek olaylardan yola çıkan film, 2000-2001 yıllarında 16 seks işçisi kadını öldüren bir seri katili takip ediyor. Film dünya prömiyerini Cannes’da yapmış ve buradan En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönmüştü.

Mutlak Kadınlar

BluTV

Kelly Reichardt imzalı Mutlak Kadınlar (Certain Women, 2016) BluTV kataloğuna eklendi. Edebiyatçı Maile Meloy’un öykülerini parçalı bir yapıyla sinemaya uyarlayan Reichardt’ın filminde Laura Dern, Kristen Stewart, Michelle Williams, Lily Gladstone, James Le Gros ve Jared Harris gibi isimler rol alıyor.

Terzi

Netflix Türkiye

Başrollerini Çağatay Ulusoy, Salih Bademci ve Şifanur Gül’ün paylaştığı Netflix Türkiye özel yapımı Terzi (2023- ) dijital platformda yayında. Yönetmenliğini Cem Karcı’nın üstlendiği dizi gerçek bir hikâyeden yola çıkıyor. 

Zer

YouTube

Yönetmenliğini Kazım Öz’ün üstlendiği Zer (2017) dijital prömiyerini YouTube’da yapıyor. Filmini herhangi bir dijital platformun almaya yanaşmadığını açıklayan yönetmen, kendi YouTube kanalı üzerinden dijital bir prömiyer düzenleyeceğini ve burada yayınlanan kopyada filmin daha önce sansürlenen kısımlarının da yer alacağını açıkladı. Öz, filmden sonra bir soru-cevap yayını yapılacağını da duyurdu.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Galaksinin Koruyucuları 3

Marvel’ın en sevilen serilerinden Galaksinin Koruyucuları’nın yeni filmi Galaksinin Koruyucuları 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3, 2023) bu hafta vizyonda. James Gunn’ın yönetmenlik koltuğundaki yerini koruduğu serinin yeni ayağında Peter Quill ve ekibi galaksiyi korumak için yeni bir maceraya atılıyor.

Suç Bende

François Ozon’un yeni filmi Suç Bende (Mon crime, 2023) Başka Sinema salonlarında vizyonda. Ozon’un klasik ve keyifli bir anlatı takip ettiği filmleri arasına girecek film, 1930’larda geçen bir suç komedisi. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.