Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Şubat)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Malcolm & Marie

Netflix

Euphoria dizisinin yaratıcısı ve yönetmeni Sam Levinson’ın üçüncü uzun metrajı Malcolm & Marie, çektiği filmin galasından dönen bir yönetmen ile kız arkadaşının ilişkilerini gözden geçirdiği bir akşamı konu alıyor. Tamamı tek mekânda geçen bu siyah-beyaz film, Levinson’ın Euphoria’da da birlikte çalıştığı Zendaya ile son olarak Christopher Nolan imzalı Tenet’ta izlediğimiz John David Washington’ı başrole taşıyor.


Advertisement

Büyük Hesaplaşma 

MUBI Türkiye

Tüm zamanların en iyi aksiyon sahnelerinden birkaçını barındıran ve çoğu eleştirmene göre hâlâ Michael Mann’in en iyi filmi olan Büyük Hesaplaşma (Heat, 1995) MUBI Türkiye kataloğunda yerini aldı. Başrollerinde Al Pacino ve Robert De Niro’yu karşı karşıya getiren ve sinema tarihine unutulmaz anlar armağan eden bu suç filmi klasiği, Türkiye’de ilk kez bir çevrimiçi platformda izleyiciyle buluşuyor.


Meçhul Kız

MUBI Türkiye

Usta yönetmenler Jean-Pierre ve Luc Dardenne’in prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan filmi Meçhul Kız (La Fille Inconnue, 2016) bir gece kapısı yardım çağrısıyla çalınan bir doktoru takip ediyor. Başrolde Adèle Haenel’i izlediğimiz filmde, kapıyı çalan yabancı kadının ölümü üzerine bir dizi bürokratik çıkmazın ve vicdani muhakemenin peşinden gidiyoruz. Avrupa’nın göçmenlik ve yabancılık gibi güncel meselelerini tartışmaya açan film, Dardenne Kardeşler filmografisinde tanıdık ama önemli bir yerde duruyor.


Dokunma Bana

BluTV 

Romanyalı yönetmen Adina Pintilie’nin ilk uzun metrajı Dokunma Bana (Touch Me Not, 2018) BluTV seçkisinde yerini aldı. 68. Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülüyle dönen film, beden algısına ve önyargıların yıkıcılığına dair deneysel bir dram. Berlin Film Festivali’nin geçtiğimiz günlerde yönetmen Pintilie’yi, festival tarihinde Altın Ayı kazanan beş yönetmenle beraber ana yarışma jürisine taşıması vesilesiyle bu tartışmalı filmi tekrar hatırlıyoruz.


The Party

BluTV 

2017’de Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Sally Potter imzalı The Party BluTV’de gösterimde. Bir grup arkadaşın zamanla trajik bir boyut kazanan buluşmasını konu alan film, işlerin giderek karmaşık bir hâl aldığı, tek mekânda geçen film kalıbına yenilikçi bir yorum getiriyor. Sally Potter’ın görece uzun bir aradan sonra sinemaya dönüşünü müjdeleyen filmin başrollerinde Timothy Spall, Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cillian Murphy ve Emily Mortimer gibi yıldızlar yer alıyor.


Altyazı Tartışıyor: Steve McQueen’den Small Axe

Steve McQueen’in 1960’lı ve 70’li yılların Londra’sında geçen, Karayipler göçmenlerinin hikâyelerini bir araya getiren antolojisi ‘Small Axe’ BBC First’te yayınlanıyor. Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde Ekrem Buğra Büte, Enis Köstepen, Aslı Özgen Tuncer ve Fırat Yücel beş filmden oluşan antolojiyi değerlendiriyor, serinin sunduğu politik, kültürel ve estetik olanakları tartışıyorlar. 

Seriyi Ekrem Buğra Büte’nin kaleminden okumak için tıklayın:

Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, Altın Küre’ye aday gösterilen 5 film:

  • Mank | Netflix Türkiye
  • One Night in Miami | Amazon Prime
  • Pieces of a Woman | Netflix Türkiye
  • The Trial of the Chicago 7 | Netflix Türkiye
  • Ma Rainey’s Black Bottom | Netflix Türkiye

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.