Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Aralık)

Haftanın öne çıkan filmi Celine Song imzalı Başka Bir Hayatta. Türkiye’de bu hafta vizyona giren film pek çoklarına göre yılın en iyi filmlerinden biri.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Celine Song’un ilk uzun metrajı Başka Bir Hayatta öne çıkıyor. Yavaş yavaş şekillenen ödül sezonunda adından söz ettirmesi beklenen film, birer birer açıklanmaya başlayan yıl sonu listelerinde de kendisine üst sıralarda yer buluyor. Bu hafta vizyona giren filmin Türkiye’de sinema salonlarına ne kadar seyirci çekeceğini zaman gösterecek. Dijital platformlarda ise Sam Esmail’in yazıp yönettiği kıyamet filmi Leave the World Behind, Pablo Larraín’in kariyerinin erken dönemine ait Morg Görevlisi, Sean Baker imzalı Red Rocket ve 19. yüzyılda yeni bir kilise kurmak üzere İzlanda’ya yolculuk eden Danimarkalı bir rahibin hikâyesini anlatan Tanrının Unuttuğu Yer gibi yapımlar dikkat çekiyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Candy Cane Lane

Prime Video 

Başrolüne Eddie Murphy’yi taşıyan Noel komedisi Candy Cane Lane (2023), Prime Video’da yayında. Yönetmenlik koltuğunda Reginald Hudlin’in oturduğu film mahallede düzenlenen Noel dekorasyonu yarışmasını kazanmaya kararlı bir adamın yaşadıklarını takip ediyor.

Leave the World Behind

Netflix Türkiye

Sam Esmail’in yazıp yönettiği kıyamet filmi Leave the World Behind (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Julia Roberts, Mahershala Ali, Ethan Hawke, Myha’la ve Kevin Bacon gibi isimler rol alıyor. 

Morg Görevlisi

MUBI Türkiye

Bilhassa son dönemde çektiği kendine has biyografilerle adını tüm dünyaya duyuran Pablo Larraín’in kariyerinin erken dönemine ait Morg Görevlisi (Post Mortem, 2010) MUBI Türkiye’de yayında. Film, Şili’deki 1973 darbesi sırasında geçen bir hikâyeye odaklanıyor.

Red Rocket

Netflix Türkiye

Sean Baker’ın dünya prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan filmi Red Rocket (2021) Netflix Türkiye’de yayında. Bir porno yıldızının doğup büyüdğü kasabaya geri dönüşünü takip eden filmin başrolünde Simon Rex yer alıyor. 

Tanrının Unuttuğu Yer 

MUBI Türkiye

19. yüzyılda yeni bir kilise kurmak üzere İzlanda’ya yolculuk eden Danimarkalı bir rahibin hikâyesini anlatan Tanrının Unuttuğu Yer (Vanskabte Land, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Bilhassa dil meselesine yaklaşımıyla dikkat çeken film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yaptı. 

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

Netflix Türkiye

Ben Stiller’ın hem yönetmen hem de yapımcı koltuğunda oturduğu, ayrıca başrolünde de yer aldığı Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty, 2013) Netflix Türkiye’de yayında. James Thurber’’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanan filmde Stiller’ın yanı sıra Kristen Wiig, Shirley MacLaine, Adam Scott, Kathryn Hahn ve Sean Penn gibi isimler de rol alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Başka Bir Hayatta

Senenin en çok merak edilen filmlerinden Başka Bir Hayatta (Past Lives, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Yönetmenliğini Celine Song’un üstlendiği film, çocukluklarının bir dönemi beraber geçmiş iki arkadaşın yıllar sonra tekrar iletişim kurmasını konu alıyor. Dünya prömiyerini Ocak ayında Sundance’te yapan film yaz başında ABD’de vizyona girdikten sonra yılın favori filmlerinden birine dönüştü. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.