Şu An Okunan
11. Çevre Kısa Film Festivali 22-25 Mayıs’ta İstanbul’da

11. Çevre Kısa Film Festivali 22-25 Mayıs’ta İstanbul’da

Türkiye’nin ilk ve tek çevre temalı kısa film etkinliği olan Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’nin on birincisi Maltepe Belediyesi ev sahipliğinde, BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Çevre Film işbirliği ile 22-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan festival kapsamında; çeşitli ülkelerden ve Türkiye’den çevre temalı kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerinde kısa filmlerin gösterimleri yanı sıra, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Ulusal Çevre Kısa Film Öykü Yarışması, sergiler, çocuklara yönelik özel filmler ve etkinlikler de yer almaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile gerçekleştirilecek festivale Cervantes İspanya Kültür Merkezi de film gösterimleri ile destek olmaktadır.

GÖSTERİMLER
Festivalde film gösterimleri 22-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacaktır. Ayrıntılı programa www.cevrefilm.org adresinden ulaşabilirsiniz.

YARIŞMALAR
Festival kapsamında; ulusal düzeyde, çevre temasını doğrudan yada dolaylı olarak ele alan kısa filmlerin ve kısa film öykülerinin yer alacağı 2 yarışma düzenlenmektedir. Yarışmaya katılan kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerindeki kısa filmler gösterim programında olup her iki yarışmanın da seçici kurulları aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI SEÇİCİ KURULU (Alfabetik sırayla)

A. İlhan Gülek ( Tarihçi – Yazar )

Ediz Hun (Sinema Sanatçısı )

Engin Çağlar ( Sinema Sanatçısı )

Prof. Dr. Selahattin Yıldız ( Maltepe Üni. İletişim Fak. Dekanı)

Tunca Arslan ( Sinema Yazarı )

Vural Çavuşoğlu (Yapımcı – Yönetmen )

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM ÖYKÜ YARIŞMASI SEÇİCİ KURULU (Alfabetik sırayla)

Bahrem Yıldız ( Yazar – Şair )

Duygu Ulus ( Kısa Film Yönetmeni )

Engin Ayça ( Yönetmen )

Erdoğan Sıcak ( Tiyatro Yönetmeni – Oyuncu )

Gülsen Tuncer ( Oyuncu )

Katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucu her dalda ayrı ayrı ödüller verilecektir.

SERGİ
Fesival kapsamında BASAD – Bakırköylü Sanatçılar Derneği ressamlarının özel olarak hazırladığı resim sergisi 22 Mayıs 2013 tarihinde Saat 18:00 da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde kokteyl ile açılacak olup festival sonuna kadar açık olacaktır.

ÇOCUK VE SİNEMA
Festival kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik özel film gösterileri yapılacaktır. Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu’nun yaptığı çevre temalı eğitici ve eğlendirici özellikler taşıyan Fırtına Çocuklar-Limbo adlı kısa filmlerin 5 bölümü program dahilinde 23 ve 24 Mayıs 2013 tarihleri arasında her gün 10.00’da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde çocuklarla buluşacaktır.

ÖDÜL TÖRENİ VE ONUR ÖDÜLLERİ
Festivalin ödül töreni 25 Mayıs 2013 tarihinde saat 19.00’da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde kokteyl ile birlikte gerçekleştirilecektir.

Ayrıca her yıl verilen Çevre ve Sinema Onur ödülleri de bu yıl; Mehmet Ali Alabora, İhsan Varol ve Cervantes-İspanya kültür Merkezi’ne verilecektir.

Festival programı ve ayrıntılı bilgi www.cevrefilm.org adresinden edinilebilir.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.