Şu An Okunan
12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

10-17 Aralık / çevrimiçi

10-12 Aralık / İzmir

18-19 Aralık / Van

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) düzenlediği İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl hem çevrimiçi hem de mekânlardaki fiziksel gösterimlerle seyirciyle buluşuyor. İnsan hakları alanında Türkiye’de ve dünyada yaşanan sorunlara dikkat çekerek duyarlılık oluşturmayı hedefleyen etkinliğin on ikinci edisyonu ‘örgütlenme özgürlüğü’ temasıyla düzenleniyor. İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde 10-17 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek etkinlikteki filmlerden bazıları 10-12 Aralık tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, 18-19 Aralık tarihleri arasında da Van Barosu salonunda pandemi şartlarına uygun koşullarda seyirciyle buluşacak.

Ölümüne Boşanmak

12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından yirmi altı belgeseli bir araya getiriyor. Programda dikkat çeken filmlerden bazıları şu şekilde: Ümit Kıvanç’ın işçi sınıfının tarihsel mücadelesine ironik bir bakış atan belgeseli 16 Ton (2011), Ulaş Tosun’un 1960’lı yılların önemli edebiyat figürlerinden şair Arkadaş Z. Özger’in izini sürdüğü Merhaba Canım, Türkiye’deki kadın cinayetlerini ve kadın hareketini odağına alan ve İngiltere’nin bu yılki Oscar adayı olan Chloe Fairweather imzalı Ölümüne Boşanmak (Dying to Divorce), Karim Aïnouz’un Cezayir’in demokratik geleceği için düzenlenen protesto gösterilerinde bir kadın aktivisti takip ettiği Nardjes A. (2020) ve Michele Pennetta’nın başka kültürlerden iki gencin benzer kaygılarla daha iyi bir yaşamı arzulama öyküsünü anlattığı Benim Bedenim (Il mio corpo, 2020) filmleri.

İnsan Hakları Haftası boyunca çevrimiçi ve ücretsiz olarak erişime açık olacak filmleri takip etmek isteyenlerin etkinliğin internet sitesi üzerinden kayıt formunu doldurması gerekiyor. Programda yer alan uluslararası yapımlar sadece Türkiye’den izleyicilere açık olacak. Uluslararası yapımlar için 250 kişilik kontenjan ayrılırken yerli yapımlar için kontenjan sınırlaması bulunmuyor.

Öte yandan etkinlik kapsamında ‘örgütlenme özgürlüğü’ teması için bir afiş yarışması düzenlendi. Yarışmada seçici kurulun belirlediği en beğenilen otuz bir eser, aynı tarihlerde etkinliğin internet sitesi üzerinden sergilenecek.

tihvbelgeselfilm.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.