Şu An Okunan
15. Akbank Kısa Film Festivali

15. Akbank Kısa Film Festivali

18-28 Mart / Akbank Sanat

Akbank Kısa Film Festivali, 18-28 Mart tarihleri arasında on beşinci kez düzenleniyor. Program kapsamında çeşitli bölümlerde kırk ülkeden yüzden fazla kısa film ve üç uzun metraj izleyiciyle buluşacak. Festivalin Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Funda Eryiğit, oyuncu ve yazar Ercan Kesal, yönetmen ve senarist Ömür Atay, sinema yazarı Melikşah Altuntaş ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alıyor. Uluslararası Yarışma’daki filmleriyse İsrailli yönetmen Elite Zexer, Hırvatistanlı yönetmen Nebojsa Slijepcevic, Sırbistanlı senarist Gordan Matic, görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan jüri değerlendirecek.

Festivalin ‘Deneyimler’ bölümünde, İsrailli yönetmen Elite Zexer ağırlanıyor. Yönetmenin Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan ilk uzun metrajı Kum Fırtınası’nın (Sufat Chol, 2016) yanı sıra iki kısa filminin de gösterileceği festivalde Zexer bir de Masterclass’a katılacak ve deneyimlerini izleyicilerle paylaşacak.

Akbank Kısa Film Festivali’nin geleneksel bölümlerinden ‘Kısadan Uzuna’nın bu yılki konuğu Mehmet Can Mertoğlu. Yönetmenin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ilk uzun metrajı Albüm’le (2016) birlikte kısa filmleri Yokuş (2008) ve Fer (2011) de bu bölümde izlenebilecek. Ayrıca 24 Mart akşamı saat 18:30’da, Mehmet Can Mertoğlu’yla bir söyleşi de düzenlenecek.

Akbank Film Festivali programındaki diğer söyleşiler arasında Ercan Kesal’la ‘Senaryo Yazarken’ (18 Mart, 18:30), Hazar Ergüçlü’yle ‘Oyunculuk Üzerine’ (20 Mart, 18:30) ve Hakan Bıçakcı’yla ‘Edebiyat ve Sinema İlişkisi’ (21 Mart, 18:30) dikkat çekiyor. 15. Akbank Kısa Film Festivali kapsamındaki tüm etkinlikler ücretsiz.

www.akbankkisafilmfestivali.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.