Şu An Okunan
23. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali

23. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali

17-23 Aralık

Bu yıl 23. kez gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, pandemi koşulları nedeniyle tüm film gösterimleri ve yan etkinliklerini çevrimiçi ortama taşıyor. Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından düzenlenen festivalin tamamı randevuistanbul.com adresinden takip edilebilecek.


Advertisement

Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını konuk eden Randevu İstanbul’un bu yılki odak ülkesi ise İngiltere. British Council ve PACT (Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği) başta olmak üzere İngiltere’den çeşitli kültür kurumlarının da destek verdiği festivalin programında da Türkiye ve İngiltere sinemalarından çeşitli örneklere yer veriliyor.

‘Türk Sinemasına Bir Bakış’ bölümünde Türkiye’de son birkaç yılda üretilmiş uzun metraj filmlere yer verilirken bu bölüm içerisinde Ali Özel’in 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 10 ödül kazanarak gündem yaratan filmi Bozkır (2019) ve Mehmet Akif Büyükatalay’ın dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de En İyi İlk Film ödülünü kazandığı filmi Oray (2019) izlenebiliyor. ‘Geleceğin Sinemalarından Kısalar’ bölümünde de Türkiye’de bu yıl üretilmiş kısa filmlerden bir seçkiye yer veriliyor. Festivalin ‘İngiltere’ye Bak Dünyayı Gör’ ve ‘İngiltere’den Kısalar’ kısımlarında ise İngiltere sinemasından örnekler bir araya getiriliyor.

Randevu İstanbul bünyesinde ayrıca film ve dizi sektöründeki gelişmelere yönelik üç çevrimiçi panel de düzenleniyor.

randevuistanbul.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.