Şu An Okunan
27. İFSAK Kısa Film Festivali

27. İFSAK Kısa Film Festivali

6-14 Mart

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği tarafından düzenlenen İFSAK Kısa Film Festivali bu yıl 27. kez gerçekleştiriliyor. Film gösterimlerinin tamamının çevrimiçi ortamda yapılacağı festival, 6-14 Mart tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

47 filmin katılacağı ulusal yarışmanın bu yılki jürisi yönetmen ve metin yazarı Bingöl Elmas, Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın editörü Fırat Yücel ve görüntü yönetmeni Meryem Yavuz’dan oluşuyor. Ödüller festivalin son günü olan 14 Mart’ta yapılacak çevrimiçi törenle sahiplerini bulacak.

İFSAK Kısa Film Festivali bu yıl odağına İran sinemasını alıyor. Festival boyunca izleyiciyle buluşacak beş İran filmi arasında yönetmenliğini Hasan Noori’nin üstlendiği The Forbidden Strings (2019) belgeseli dikkat çekiyor. Türkiye prömiyerini festival kapsamında gerçekleştirecek film, İran’da yaşayan Afganistanlı gençlerin rock müziğe olan tutkusunu konu ediniyor. Belgesel, bu gençlerin ana vatanları olan Afganistan’da canlı bir rock konseri verme serüvenini takip ediyor.

İFSAK, İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali ve Selanik Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yanı sıra bu yıl ilk kez Aesthetica Uluslararası Kısa Film Festivali seçkisinden filmlere de programında yer veriyor. Murat Çetinkaya’nın yönettiği Sonsuz (2018) ve Vanessa Ferle imzalı Fight or Flight (2020) ‘Festivallerden’ bölümünün öne çıkan filmleri.

İFSAK Kısa Film Festivali
Sulukule Mon Amour

İlk uzun metrajı Hayaletler ile (2020) birçok festivalden ödülle ayrılan Azra Deniz Okyay’ın üç kısa filmi de festivalin programındaki filmler arasında. Yönetmenin Palyaço (2006), Küçük Kara Balıklar (2013) ve Sulukule Mon Amour (2016) filmleri festival kapsamında izlenebilecek.

Film gösterimlerinin yanı sıra 27. İFSAK Kısa Film Festivali boyunca çeşitli söyleşiler de düzenlenecek. 12 Mart’ta Azra Deniz Okyay’ın, 13 Mart’ta İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün sahibi Zeynep Ünal’ın, 14 Mart’ta da Ulusal Yarışma ana jürisinin katılacağı söyleşiler festivalin YouTube kanalı üzerinden takip edilebilecek. 7 Mart akşamı saat 21:00’de ise 2019 yılında kaybettiğimiz sinema yazarı ve oyuncu Cüneyt Cebenoyan anısına bir etkinlik düzenlenecek.

Festivale ve gösterimlere dair daha fazla detaya İFSAK’ın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

kisafilm.ifsak.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.