Şu An Okunan
5. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali

5. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali

Bu yılki teması ‘direniş’ olan Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, programında dünyanın çeşitli yerlerindeki hak ihlallerini konu alan filmlere yer veriyor. Documentarist ekibinin 14-18 Aralık tarihlerinde düzenlediği festivalde, Gezi Direnişi’yle ilgili filmlere geniş bir bölüm ayrılıyor. Haziran başında Documentarist’e konuk olarak İstanbul’a gelen ve isyanın patlamasıyla, soluğu Gezi’de alarak çekimler yapmaya başlayan Akile Nazlı Kaya ve Tomaş Doruşka’nın sonradan Çek televizyonu için hazırladığı Ağaçlarla Başladı: Gezi Parkı’nda İsyan (It Started With Trees: Revolt in the Gezi Park) adlı filmin Türkiye’deki ilk gösterimi festival kapsamında gerçekleşecek. Gezi bölümünde ayrıca Ayçe Kartal’ın Antalya’da Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Tornistan’ının da aralarında bulunduğu pek çok kısa film de izlenebilir. Festivalin uluslararası seçkisinde Tinatin Gurchiani’nin genç kuşağın umutsuzluğuna odaklanan Sundance ödüllü filmi Her Şeyi Yok Eden Makine (Manqana, Romelic Kvelafers Gaaqrobs, 2012) öne çıkıyor. Hırvatistan’da üniversitelerin özelleştirilmesine karşı başlayan öğrenci eylemlerini ele alan Kuşatma (Blokada, 2012) ve Afganistan’daki kadın mahkûmların hayatlarını mercek altına alan Parmaklıklar Arkasında Burka Yok (No Burqas Behind Bars) da dikkat çeken belgeseller arasında sayılabilir.

Türkiye’den ise etnik azınlıklardan hayvan haklarına, geniş bir konu yelpazesi sunan festivalde Nezahat Gündoğan’ın Hay Vay Zaman’ı ve Film Kolektifi’nin ODTÜ Ayakta’sının da yer alacağı bir seçkinin yanı sıra, bu yıl kaybettiğimiz Tuncel Kurtiz anısına usta oyuncunun 1978’de İsveç televizyonu için yaptığı E5: Ölüm Yolu adlı belgesel de izlenebilir. Geçtiğimiz yıl ilki büyük ilgiyle karşılanan video-eylem atölyesi bu sene daha geniş bir programla bir kere daha gerçekleştiriliyor. Festivalde ayrıca, Gezi Direnişi’ne denk geldiği için Documentarist 2013’te izleyicilerin kaçırdığı filmlerden oluşan bir seçki de yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.hihff.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.