Şu An Okunan
6. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali

6. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali

Yılmaz Güney Kısa Film Festivali bu yıl 16-20 Aralık 2015 tarihleri arasında altıncı kez gerçekleştiriliyor. Özgürlüklerin ve özgürlük için direnen sanatın sesi olma amacıyla yola çıkan festivalin bu yılki teması ve sloganı DİRENEN HALK, DİRENİŞÇİ SİNEMA olarak belirlendi. Batman Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ortaklığıyla düzenlenen festival, uzun ve kısa metraj kurmaca ve belgesel film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli panel, atölye, sergi ve söyleşiler içeren bir programdan oluşuyor. Bu yıl festivale kısa film dalında 80, senaryo dalında ise 12 yapım başvuruda bulundu. Ön jüri 10 kısa film ve 5 senaryoyu festival ana jürilerinin değerlendirmesine sundu. Belirlenen filmler festival programı kapsamında izleyici ile buluşurken, desteklenen üç esere de ödülleri sunulacak.

Festivalin açılışı 15 Aralık Salı günü Galada Lawje Müzik grubunun dinletisi ve Yılmaz Güney’in Duvar filminin gösterimiyle gerçekleştirildi. Festivalin yarışmalı bölümündeki filmler ve jüri üyeleri ise şöyle:

Yarışma Bölümünde Yer Alan 10 Kısa Film:

Angelus Novus – Aboozar Amini

Azad – Yakup Tekintangaç

Bartalakbaz – Sajad Ahmedbeigi

Hêk – Muaz Güneş

Mast – Tahsin Özmen

Mitomani – Bulut Gümüş-Boğa, Mahmut Atılgan

Poke – Faruq Samani

Şeva Dirêj – Kamiran Betasi

Suddenly The Wind – Edris Samani

Zange Varzesh (P.E. Claas) – Jabbar Salehi

Kısa Film Yarışma Jürisi:

Arin İnan Arslan

Hussein Hassan

Övgü Gökçe

Şehbal Şenyurt Arınlı

Touraj Aslani

Senaryo Jürisi:

Yıldız Çakar

Ömer Dilsoz

Merwan Xwedêda

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.