Şu An Okunan
8. Malatya Uluslararası Film Festivali

8. Malatya Uluslararası Film Festivali

9-15 Kasım

Malatya Film Festivali’nin bu yılki teması ‘Sinema Uzakları Yakın Eder’. Açılış töreni 9 Kasım akşamı gerçekleştirilecek festivalde Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav’a onur ödülü verilecek. Ulusal ve uluslararası yarışmaların yanı sıra programda bu sene ‘Korku Tüneli’ ve ‘Komedi Vitrini’ gibi yeni bölümler de yer alıyor. Bu yılki konuk ülkesi Filistin olan Malatya Film Festivali’nde Filistin sinemasından uzun ve kısa metrajlı filmler gösterilecek, Filistinli pek çok sinemacı konuk edilecek.

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yer alan on üç film şöyle: Vuslat Saraçoğlu’na İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülü kazandıran Borç, Abdurrahman Öner’in ilk uzun metrajı Aydede, Ramin Matin’in çıkışsız bir İstanbul portresi çizen yeni filmi Son Çıkış, Hüseyin Karabey’in Melih Cevdet Anday uyarlaması İçerdekiler, Murat Düzgünoğlu’nun Boğaziçi Film Festivali’nde ödüle uzanan Halef’i, Banu Sıvacı’nın Berlinale’de gösterilen ilk uzun metrajı Güvercin, Los Angeles’ta birçok çocuğun hayatını kurtaran Muhammed Bzeek’in hayatını ele alan Ensar Altay imzalı belgesel Meleklerin Koruyucusu, Mehmet Güreli’nin Salah Birsel uyarlaması Dört Köşeli Üçgen, Karlovy Vary Film Festivali’nde yarışan Ömür Atay imzalı Kardeşler, Mahmut Fazıl Coşkun’un Venedik Film Festivali’nden ödüllü absürd darbe komedisi Anons, Cafer Özgül’ün yönettiği Sükut Evi, Mustafa Karadeniz’in yönettiği Çınar ve prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nde yapan Güvercin Hırsızları.

Malatya’da Uluslararası Yarışma filmleri arasında dikkat çeken filmler ise şöyle: Prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Yarışma Dışı bölümünde yapan, Saraybosna’dan ise ödülle dönen Ága, yine Berlinale’nin Forum bölümünde yarışan Güney Kore filmi Son Çocuk (Last Child) ve bir türlü büyüyemeyen bir aile babasının hikâyesini anlatan Kırgızistan yapımı Süleyman Dağı (Sulayman Too). Ayrıca Ulusal Yarışma’daki filmlerden Anons ve Meleklerin Koruyucusu, aynı zamanda Uluslararası Yarışma’da da yer alıyor.

malatyafilmfest.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.