Şu An Okunan
9. Akbank Kısa Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

9. Akbank Kısa Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Bu yıl 9. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında 18-28 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kısa film yarışmasının ön eleme sonuçları belli oldu. Festivale yarışma ve yarışma dışı kategorilerinde bu yıl toplam 606 film başvurdu.

Yarışmalı bölüme katılan eserler arasında; Oyuncu ve oyuncu koçu Bahar Kerimoğlu, Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serkan Öztürk ve yönetmen Selim Evci’den oluşan ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonrası 15 kurmaca, 9 belgesel, 10 canlandırma olmak üzere toplam 34 yarışma filmi “Festival Kısaları ve Canlandırma Kısalar” bölümlerinde izleyici ile buluşacak.

Bu yıl oyuncu Şebnem Dönmez, yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, yönetmen Cemil Ağacıkoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu; festival günlerinde toplanarak “En İyi Kurmaca Film”i seçecek. Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin “En İyi Belgesel Film”i, Yönetmen Aslı Özge, Yazar ve Yönetmen Derviş Zaim, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Yönetmen Rüya Arzu Köksal ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu tarafından belirlenecek.

“En İyi Canlandırma Film”i belirleyecek Canlandırma Kategorisi Jüri Kurulu’nda ise Ressam Cemal Erez, Uykusuz Dergisi Çizeri Galip Tekin, Canlandıranlar Derneği ve Asifa Türkiye Başkanı Berat İlk, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alıyor. Ana jürinin değerlendirmesinin ardından belirlenen En İyi Kurmaca Film, En İyi Belgesel Film ve En iyi Canlandırma Film 8.000 TL para ödülü ile ödüllendirilecek.

Festivalde gösterilecek filmlerin listesi için tıklayınız.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.