Şu An Okunan
Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin Sonuçları Belirlendi

Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin Sonuçları Belirlendi

Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin yarışma bölümüne başvuran 416 film arasından yapılan değerlendirme sonucunda En İyi Kurmaca Film Ödülü’nü Buhar ile Abdurrahman Öner, En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Bay Siebzehnrübl ile Tuna Kaptan ve En İyi Canlandırma Film Ödülü’nü Sirk Aşkı ile Akile Nazlı Kaya kazandı.

Festival’de ayrıca Yüksük filmi ile Enes Yurdaün ve Kırılmayan filmi ile Cansu Boğuşlu “Kurmaca Dalı Mansiyon”, Termik İstemeyük filmi ile Caner Özdemir ve Dom filmi ile Halil Aygün, “Belgesel Dalı Mansiyon” ödülünün sahibi olurken, 0.5 Saniye Sonra filmi ile Ayce Kartal ve Balıklı Animasyon filmi ile Ece Zeber, Barış Özyurt ikilisi “Canlandırma Dalı Mansiyon” ödülünün sahibi oldular. Enes Yurdaün, Yüksük adlı filmiyle aynı zamanda Seyirci Özel Ödülü’nü de almaya hak kazandı.

Bu yıl 18-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Akbank 9. Kısa Film Festivali, yurtiçi ve yurtdışından geniş katılımı, yeni bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri dopdolu bir program sundu. 29 ülkeden 102 film, 40 seans, 10 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 17 konuğun yer aldığı Festival, 10 gün boyunca farklı renkler, coğrafyalar, kültürler ve düşünceleri izleyiciyle buluşturdu.

EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ:  Buhar – Yönetmen: Abdurrahman Öner
Kapının eşiğinde eski, köhne bir oda görünmektedir. Odada eski bir koltuk takımı, vitrin,  televizyon, masa, eski bir soba, sobanın yanında ise bir ayna vardır. Televizyonda ise bir evlilik programı vardır. Programda evlenmek isteyen kadınların konuşması ve de çocuk üstüne diyaloglar dönmektedir. Bir kadın, kocasına akşam yemeği için masayı hazırlamaktadır. Oda da televizyonun sesi haricinde bir ses yoktur. Tek plan olan filmde, kamera odanın içine doğru süzülür, onlarca yıllık evlilikleri ve sıkıntılarına şahit oluruz.

Yönetmen Abdurrahman Öner hakkında
1984 yılında Mersin’de doğan Abdurrahman Öner, ilkokulu Mersin’de, ortaokul ve liseyi Mersin Yusuf  Kalkavan  Anadolu Lisesi’nde okudu. Dicle Üniversitesi Matematik Bölümü’nün ardından, 2007 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı Yönetmenlik Bölümü’nü burslu olarak kazandı ve 2011 yılında mezun oldu. Abdurrahman Öner, halen Kadir Has Üniversitesi’nde burslu olarak yüksek lisans öğrenimine devam ediyor.

EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ: Bay Siebzehnrübl – Yönetmen: Tuna Kaptan
Bay Siebzehnrübl, 81 yaşındadır. Duldur. Sinemaya gitmek zorundadır.

Yönetmen Tuna Kaptan hakkında
Münih doğumlu Tuna Kaptan, Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” filminin prodüksiyonunda çalıştıktan sonra Bayreut Üniversitesi’nde Medya, Tiyatro ve Romantizm çalışmaları alanında okumaya başladı. 2010 yılından bu yana Münih’te TV ve Film Üniversitesi’nde Film Yönetmenliği Bölümü’nde okumaktadır.

EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ: Sirk Aşkı – Yönetmen: Akile Nazlı Kaya
Elif Çağlar’ın M-U-S-I-C albümünden “Circus Love” adlı parçası için yaratılan müzik video, iki kırık kalpli marzipan karakterin tatlı dünyasını anlatıyor. Kahramanlar ilişkilerinin inişli çıkışlı yollarında ve hiçbir şeyin göründüğü kadar tatlı olmadığı bu dünyada önlerine çıkan engelleri aşabilecekler mi?

Yönetmen Akile Nazlı Kaya hakkında
Akile Nazlı Kaya, 1980 Bursa doğumlu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu. Animasyon dalındaki çalışmalarına Çek Cumhuriyeti’nde, Film School Zlin’de başladı. “Zlin Çorbası” adlı kısa filmi yurtiçi ve yurtdısında birçok ödülün sahibi oldu. 2009 yılında Jan Svankmajer’in “Prežít Svuj Život” (Hayatta Kalmak) filminde canlandırma asistanı olarak görev alan Kaya halen FAMU – Prag Film ve Televizyon Akademisi Görsel-İşitsel Çalışmalar Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Mayıs 2012’de tamamladığı mezuniyet projesi “Dünyayı Kurtarmaya Çalışanlar” kısa belgeseli 9.Seul Çevre ve Ekoloji Filmleri Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü’nün sahibi oldu.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.