Şu An Okunan
Almanya’dan Yepyeni Filmler

Almanya’dan Yepyeni Filmler

1-11 Kasım / İstanbul Modern

Goethe-Institut İstanbul ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle düzenlenen Almanya’dan Yepyeni Filmler, programında 20. yüzyılın çeşitli dönemlerine odaklanan filmlerin ağırlıkta olmasından ilhamla onuncu yılında ‘On Yıllar’ başlığını taşıyor. Programın açılış filmi, Berlinale’de Altın Ayı için yarışan ve Alman Film Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dahil yedi dalda zafere ulaşan Quiberon’da 3 Gün (3 Tage in Quiberon). Emily Atef’in 1981 yılında geçen filmi, yıldız oyuncu Romy Schneider’in kariyerinin son döneminde Stern dergisine verdiği ünlü röportajın perde arkasına odaklanıyor. Programdaki bir diğer Altın Ayı adayı, süpermarkette çalışan Christian ve Marion arasındaki romantik ilişkiyi ele alan Muhtemel Aşk (In den Gängen). Thomas Stuber’in filminde başrolleri son dönem Almanya sinemasının gözde oyuncularından Franz Rogowski ile Sandra Hüller paylaşıyor.

Seçkinin en ilginç filmlerinden biri de Hitler’in Hollywood’u (Hitler’s Hollywood). Eleştirmen Rüdiger Suchsland’ın belgeseli, Nazi döneminde Almanya’da çekilen propaganda filmlerine yakından bakıyor, iktidarın sinema endüstrisi üzerinde kurduğu baskının dökümünü yapıyor. Program kapsamında bir önceki belgeseli Caligari’den Hitler’e (Von Caligari zu Hitler: Das deutsche Kino im Zeitalter der Massen, 2014) de izlenebilecek olan Suchsland, 1 ve 3 Kasım tarihlerinde filmlerinin gösterimlerine katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

Programda öne çıkan diğer yapımlar arasında Hans Weingartner’in yeni filmi 303, Hans Block ve Moritz Riesewieck’in birlikte yönettikleri belgesel Temizlikçiler (The Cleaners) ve Philipp Jedicke imzalı Chilly Gonzales belgeseli Çeneni Kapa ve Piyano Çal (Shut Up and Play the Piano) sayılabilir. 1 Kasım Perşembe günü saat 19:00’da İstanbul Modern Sinema’da düzenlenecek söyleşideyse sinema yazarları Rüdiger Suchsland, Müge Turan ve Engin Ertan, bugüne kadarki Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkileri üzerinden Almanya sinemasının son on yılını değerlendirecekler.

www.goethe.dewww.istanbulmodern.org

 

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.