Şu An Okunan
Almanya’dan Yepyeni Filmler: Biz Bir Aileyiz

Almanya’dan Yepyeni Filmler: Biz Bir Aileyiz

21 Kasım-1 Aralık / İstanbul Modern Sinema

Goethe-Institut Istanbul ve İstanbul Modern Sinema’nın işbirliği içinde hazırladığı Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi bu yıl 21 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında düzenleniyor. On bir yıldır güncel Almanya sinemasının öne çıkan yapımlarını bir araya getiren program kapsamında gösterimler İstanbul Modern Sinema’da gerçekleşecek. Bu yıl ‘Biz Bir Aileyiz’ başlığıyla düzenlenen programda dağılmış ailelere, sorunlu ilişkilere, beraber yaşamayı ya da çalışmayı seçen insanların kurduğu alternatif ailelere dair filmler yer alıyor.

Programın öne çıkan filmi hiç kuşkusuz, bu yıl Berlin Film Festivali’nde yarışan Evdeydim, Ama… (Ich War Zuhause, Aber…). Festivalde usta yönetmen Angela Schanelec’e En İyi Yönetmen ödülü kazandıran film, birkaç günlüğüne ortadan kaybolan oğlunun yeniden ortaya çıkmasından sonra bir tür varoluş krizine giren bir kadına odaklanan deneysel bir yapım.

Sıra dışı bir Doğu Almanya portresi sunan Gundermann, ünlü müzisyen Gerhard Gundermann’ın gerçek hayat hikâyesini konu alıyor. Andreas Dresen’in filmi bu yıl Alman Film Ödülleri’nde En İyi Film dâhil altı dalda ödül kazandı. Victoria (2015) filmiyle dikkatleri üzerine çeken Sebastian Schipper’in yönettiği Yollarda (Roads) ise, iki gencin Fas’tan Fransa’ya uzanan yolculuğu üzerinden mülteci sorununa bakıyor.

Program kapsamında bir müzik belgeseli de yer alıyor: Almanya’nın en ünlü rock gruplarından Die Toten Hosen’ın 2018 turnesi sırasında çekilen İnsan Bir Defa Yaşar: Die Toten Hosen Turnede (Weil Du Nur Einmal Lebst: Die Toten Hosen auf Tour), izleyiciyi kırk yıla yakın süredir bir arada olan grubun iç dinamiklerine tanık ediyor. İnsan Bir Defa Yaşar’ın 28 Kasım tarihindeki gösterimine yönetmen Cordula Kablitz-Post da katılacak.

Bu yılki programda yer alan diğer filmlerden bazıları şöyle: Birbirinden kopmuş bir baba ile oğlunun yeniden karşı karşıya gelmesinin öyküsünü anlatan Atlas, bir çiftin yaşadıkları trajik olayın ardından değişen ilişkisini konu alan gerilim yüklü En Güzel Çift (Das Schönste Paar) ve birlikte yaşayan bir grup engelli insanın eğlenceli maceralarını konu alan Süs Balıkları (Die Goldfische).

www.istanbulmodern.org/tr/sinema

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.