Şu An Okunan
Altyazı’dan İstanbul Film Festivali Önerileri

Altyazı’dan İstanbul Film Festivali Önerileri

6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 37. İstanbul Film Festivali’nde 200’ün üzerinde film izleyicilerle buluşacak. Festival programında her zaman olduğu gibi, klasiklerin yanında yılın en öne çıkan filmleri de yer alıyor. Bu yeni yapımlardan merakla beklediğimiz 25 filmlik bir öneri listesi.

24 Kare (24 Frames)
yön: Abbas Kiarostami
Kiarostami’nin veda filmi, fotoğraf ve tablolardan esinlenilerek çekilmiş, her biri dört buçuk dakikalık diyalogsuz 24 kısa filmden oluşuyor.

Bir Mahalle Hikâyesi (Soldatii. Poveste din Ferentari)
yön: Ivana Mladenovic
Bükreş’in kenar mahallelerinde geçen film yoksulluk içinde yaşayan iki orta yaşlı adamın aşk öyküsünü anlatıyor.

Dokunma Bana (Touch Me Not)
yön: Adina Pintilie
Berlinale’de Altın Ayı kazanan ve büyük tartışma yaratan Dokunma Bana, deneysel öğeler taşıyan bir cinsel uyanış filmi.

Claire’in Kamerası (Keulleeoui Kamela)
yön: Hong Sang-soo
Cannes Film Festivali sırasında tanışan iki kadını şehrin sokaklarında takip eden yeni Hong Sang-soo filminin başrolünde Isabelle Huppert var.

Çirkin Kral’ın Efsanesi
yön: Hüseyin Tabak
Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Yılmaz Güney belgeseli, Costa-Gavras ve Michael Haneke gibi yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.

Ev (The Home)
yön: Asghar Yousefinejad
Babasının son dileğini yerine getirmek istemeyen genç bir kadının tek bir mekânda geçen, sürükleyici, gerilim dolu öyküsü.

Ex Libris: New York Halk Kütüphanesi (Ex Libris: The New York Public Library)
yön: Frederick Wiseman
New York Halk Kütüphanesi’nin iç dinamiklerini kütüphanenin ziyaretçileri üzerinden anlatan, usta yönetmen Frederick Wiseman imzalı bir belgesel.

Görgü Kuralları (As Boas Maneiras)
yön: Marco Dutra & Juliana Rojas
Hamile bir kadının paranoyalarını psikolojik gerilim türünde ele ala alan karanlık bir masal.

İtaatsizlik (Disobedience)
yön: Sebastián Lelio
Bu yıl Yabancı Dilde En iyi Film dalında Oscar alan Muhteşem Kadın’ın (Una Mujer Fantástica, 2017) yönetmeni Sebastián Lelio’nun, başrollerini Rachel McAdams ile Rachel Weisz’a teslim ettiği yeni filmi.

Köpuzlar (Dhogs)
yön: Andrés Goteira
Bir köle-efendi ilişkisini oldukça sert bir üslupla işleyen Köpuzlar toplumun duyarsızlaşmasını eleştiren bir Mayınlı Bölge filmi.

Kış Kardeşleri (Vinterbrødre)
yön: Hlynur Palmason
Bir madende çalışan iki erkek kardeşin hayat mücadelesini anlatan yapım birçok festivalden ödüllerle döndü.

Köpek Adası (Isle of Dogs)
yön: Wes Anderson
Wes Anderson’ın ikinci stop-motion animasyonu Berlinale’de En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

Lean on Pete
yön: Andrew Haigh
Haftasonu (Weekend, 2011) ve 45 Yıl’ın (45 Years, 2015) yönetmeni Andrew Haigh’in Venedik’te yarışan yeni filmi.

Makala
yön: Emmanuel Gras
Kongo’nun güneyinde, kömür imalatı yüzünden doğal hayatın neredeyse yok olduğu bir bölgede hayat mücadelesi veren Kabwita’yı takip eden bir belgesel.

Matangi/Maya/M.I.A.
yön: Steve Loveridge
Asıl amacı belgesel yönetmeni olmakken, sokak kültürü ve hip hop’tan esinlenip dünya çapında bir şarkıcı olan M.I.A.’in çoğunlukla kendi çektiği videolardan oluşan portresi.

Mirasçılar (Las Herederas)
30 yıldır birlikte olan lezbiyen bir çiftin ekonomik sorunlar yüzünden bozulan ilişkisini anlatan film Berlinale’de Ana Brun’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Obscuro Barroco
yön: Evangelia Kranioti
Brezilyalı trans aktivist Luana Muniz’in anlatıcılığını üstlendiği kurmaca-belgesel, şiirsel tavrı ve görsel üslubuyla sıra dışı bir yapım.

The Rider
yön: Chloé Zhao
Rodeo sırasında kafasına aldığı darbenin ardından bir daha rodeo yapamayacağını öğrenen genç bir adamın hayata tutunma öyküsü.

Savaş Tiyatrosu (Teatro de Guerra)
yön: Lola Arias
Falkland/Malvinas savaşında birbirlerine karşı savaşmış Britanyalı ve Arjantinli askerleri bir araya getiren film, kurmacayla belgesel arasında gidip gelen bir yapıya sahip.

Sonsuz Futbol
yön: Corneliu Porumboiu
Rumen Yeni Dalgası’nın önemli isimlerinden Porumboiu, 80’lerde futbol oynarken bacağını kıran eski futbolcu arkadaşı Laurentiu Ginghina ile sohbet ederken günümüz Romanya’sına dair bir portre çıkarıyor.

Taş Devri Firarda (Early Man)
yön: Nick Park
Oscar’lı canlandırma ustası Nick Park, yeni stop-motion animasyonda futbolun nasıl keşfedildiğini eğlenceli bir dille anlatıyor.

Transit
yön: Christian Petzold
Göçmen meselesine tarihsel bir perspektif kazandırmak isteyen Christian Petzold imzalı Transit, 1942 tarihli bir romanın günümüzde geçen bire bir uyarlaması.

Western
yön: Valeska Grisebach
Valeska Grisebach’ın neo-western’i, Bulgaristan’a çalışmaya giden Alman bir işçinin gözünden bir Doğu Avrupa portresi çiziyor.

You Were Never Really Here
yön:Lynne Ramsay
Geçen yıl Cannes’ın en beğenilen filmlerinden You Were Never Really Here, zamanımızın Taksi Şoförü (Taxi Driver, 1976) olarak nitelendiriliyor.

Yüz (Twarz)
yön: Malgorzata Szumowska
Yüz nakli ameliyatı geçiren bir karakter üzerinden toplum eleştirisi yapan Yüz, bu yıl Berlinale’de yarıştı.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.