Şu An Okunan
Altyazı’nın Eylül Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Eylül Sayısı Bayilerde!

DOSYA: KENTLERİN SİNEMASI
Altyazı, Gezi Direnişi’ne ayırdığı Temmuz-Ağustos sayısının ardından, yeni sezona Kentlerin Sineması adlı kapsamlı bir dosyayla başlıyor. Günümüz sinemasından dikkat çeken kent tasvirlerinin incelendiği dosyada Pedro Costa, Hou Hsiao-hsien, Jia Zhangke gibi önde gelen çağdaş yönetmenlerin, dünyanın dört bir yanında son sürat değişen ve dönüşen kentlerin kenar mahallelerinde, ara sokaklarında, yıkıntılarında ağır adımlarla dolaşan filmlerine yakından bakılıyor.

BLUE JASMINE
Woody Allen yeni filminde sınıfsal ayrıcalıklarını kaybetmeyi kabullenmeyen bir kadının hikâyesini anlatırken, başroldeki Cate Blanchett de kariyerinin en iyi performanslarından birini ortaya koyuyor.

ŞİMDİKİ ZAMAN ve BELMİN SÖYLEMEZ
Şimdiki Zaman, verilemeyen kararların ve gerçekleşmeyen hayallerin izini kahve fallarında ve İstanbul sokaklarında sürüyor. Belmin Söylemez, yapım sürecinden festival yolculuğuna, ödüllü filmiyle ilgili her şeyi Altyazı’ya anlattı.

PIRILTILI HAYATLAR (THE BLING RING)
Kamerasını bir kez daha zengin dünyaların sıkılan çocuklarına çeviren Sofia Coppola, Pırıltılı Hayatlar’da zenginlerin evlerini soyan bir çetenin öyküsünü anlatırken, kahramanlarının yüzeyselliklerinin ardında derin anlamlar aramaktan kaçınıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Çekirgenin Günü (Day of the Locust): Gölgede kalmış bir Yeni Hollywood klasiği
Belgrad’ın Gezi Eylemleri: Gezi Direnişi’yle ilginç benzerlikler gösteren, 90’lar Belgrad’ındaki toplumsal hareketliliğin sinemadaki yansımaları
Bir Hayalimiz Vardı (Ginger & Rosa): Sally Potter’dan iki genç kadının büyüme hikâyesi
Elysium: Yeni Cennet: Geleceğin sınıf çatışmasına Hollywood bakışı
Geçmişin Sırları (The Company You Keep): Robert Redford’dan politik gerilim
Direniş Günlerinde Aşk (Après Mai): Assayas’tan ’68 hareketine kişisel bir yorum
Siirt’in Sırrı: İnan Temelkuran ve Kristen Stevens’ın internette yayınlanan ödüllü belgeseli
Ayın Kısası: Murat Çetinkaya’dan Asker

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.