Şu An Okunan
Altyazı’nın Mart Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Mart Sayısı Bayilerde!

Altyazı, Mart sayısının kapağına Reha Erdem’in Jîn’ini taşıyor. Bu ay ayrıca, Kaya Özkaracalar editörlüğünde hazırlanan, geçtiğimiz yıl vizyona giren korku filmlerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği 40 sayfalık Korku Yıllığı 2012, Altyazı’nın tüm okuyucularına armağanı!

JÎN ve REHA ERDEM
Bir gerillanın doğadaki varoluş mücadelesini anlatan Jîn’le ilgili Reha Erdem’le yapılmış kapsamlı bir söyleşinin yanı sıra, film üzerine yazılmış iki farklı eleştiri yazısı da derginin Mart sayısında yer alıyor.

YOLDA ve JOSE RIVERA
Jack Kerouac’ın kült romanı ‘Yolda’nın beyazperde uyarlaması vizyona girerken, Altyazı’da filmin senaristi Jose Rivera’yla yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Rivera, roman hakkındaki görüşlerini, yaptığı uyarlamanın püf noktalarını ve yönetmen Walter Salles’le çalışma biçimini anlatıyor.

HAYAT AVCISI
!f İstanbul’da gösterildikten sonra gösterime giren Bart Layton imzalı Hayat Avcısı (The Imposter), kaybolan bir çocuğun yerine geçmeye kalkışan bir sahtekârın dehşet verici öyküsünü adeta bir gerilim filmine dönüştürerek anlatan güçlü bir belgesel.

MELTEM GÜRLE ile İZLİYORUM
Altyazı yazarları, son dönemde gazete yazılarıyla hatırı sayılır bir takipçi kitlesi edinen akademisyen ve yazar Meltem Gürle’yle ekran karşısına oturuyor, izledikleri filmlerden yola çıkarak Türkiye sinemasından, edebiyattan ve hayattan bahsediyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Öldürme Eylemi (The Act of Killing): Joshua Oppenheimer ile bir katliamı hatırlamak üzerine
Kathryn Bigelow: Oscarlı yönetmenin sinemasında kadın temsilleri
Kelebeğin Rüyası: Sinema Bahanesi Midir Şiirin?
Yalnız Gezegen (The Loneliest Planet): Julia Loktev’den Kırılgan İklimler
Zero Dark Thirty: Arzuladığın Aslında Nedir?
Margaret: Ölümlülükle Baş Etmek
Spring Breakers: Bahar Tatilinin Ruhaniyeti
Berberian Ses Stüdyosu (Berberian Sound Studio): Giallo Hayaleti
Ayın Kısası: Aykut Atasay’dan Adalet İçin Tarafım, Pınar Selek’in Yanındayım

 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.