Şu An Okunan
Altyazı’nın Nisan Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Nisan Sayısı Bayilerde!

33. İstanbul Film Festivali
Altyazı, 5-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 33. İstanbul Film Festivali’ni, 20 sayfalık kapsamlı bir dosyayla ele alıyor. Festival esnasında izleyicilerin filmlerle ilgili yorumlarını kâğıda dökebileceği 32 sayfalık Seyir Defteri ise Altyazı’nın tüm okurlarına armağanı!

Büyük Budapeşte Oteli
Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan Büyük Budapeşte Oteli, 1930’lu yılların hayalî bir Avrupa ülkesinde geçen hüzünlü ve oyunbaz bir Wes Anderson komedisi. Yönetmenin en iyi işlerinden biri olarak anılan film bu ay Altyazı’da bir inceleme yazısıyla ele alınıyor. Altyazı’nın okuyucularına bu ayki ikinci hediyesi ise, Büyük Budapeşte Oteli’nin büyük boy posteri.

Alain Resnais Filmleri
Sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasında yer alan ve geçtiğimiz ay 91 yaşında hayata veda eden Alain Resnais, son nefesine kadar film dilinin sınırlarını zorlayan filmler üretmeye devam etti. Yönetmenin hatırlama eylemi ve zaman algısı üzerine düşünen anlatılarla dolu filmografisi, kapsamlı bir dosyayla bu ay Altyazı’da.

Cennetten Kovulmak
Antalya Film Festivali’nde Kusursuzlar ile En İyi Film ödülünü paylaşan Cennetten Kovulmak, Kürt meselesini Türkiye’nin iki ucundaki farklı dünyalar üzerinden ele alıyor. Altyazı’da yönetmen Ferit Karahan’la iki tarafın da sesine kulak vermeye çalışan filmi üzerine yapılan bir söyleşi yer alıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Büyük Usta’ya (Yi Dai Zong Shi)
Pislik (Filth): Cüretkâr bir Irvine Welsh uyarlaması
Mavi Dalga: Ergenliğin parçalı bulutlu iklimi
Mandela: Özgürlüğe Giden Yol (Mandela: Long Walk to Freedom):  “Beyaz” bir Mandela öyküsü
Köksüz: Parçalanmış aileye mitolojik bir bakış
Silsile: ‘Aşk’ın içine sıkışmış bir gerilim
300: Bir İmparatorluğun Yükselişi (300: Rise of an Empire): İlk filmden bir adım ötede
Sadece Âşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive): Apolitik bir umursamazlık
Mavi Ring: Vicdan üzerine bir deneme
Ayın Kısası: Alp Giray Tabakoğlu’ndan Emmaporation

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.