Şu An Okunan
2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali

2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali

4-9 Ekim

Ayvalık’ta festival kültürünü oluşturmak için geçtiğimiz yıl büyük bir adım atan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl yine Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

Pedro Almodóvar’ın son filmi Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) ile açılışını yapacak festival 4-9 Ekim tarihlerinde Ayvalık’ın tümüne yayılan farklı dokuya sahip mekânları mesken tutacak. Festivalin direktörlüğünü geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Azize Tan üstlenirken, danışmanlık görevini de Fatih Özgüven yürütüyor.

Gösterimlerin yanı sıra pek çok panel, etkinlik ve ücretsiz açık hava gösterimine de ev sahipliği yapacak festivalin programının tamamı 16 Eylül’de açıklanacak.

Festivalin 3 Eylül’deki basın toplantısında açıklanan filmler de hayli dikkat çekici. Dünya Festivallerinden Ayvalık’a bölümünde bu yılın en çok merak edilen filmlerinden Altın Palmiyeli Parazit (Gisaengchung), yine Cannes’da büyük beğeni toplayan Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced), İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü alan Ağaçlar Hakkında Konuşmak (Talking About Trees), Asif Kapadia’nın Maradona belgeseli, yıllar sonra yeni bir filme imza atan hiciv ustası Elya Süleyman’ın Cannes’da yarışan yeni filmi Burası Cennet Olmalı (It Must Be Heaven) ve Ken Loach imzalı Sorry We Missed You bu hayli zengin bölümde dikkat çekenler arasında.

Festivalin ikinci senesine has yeniliklerden biri Türkiye-Yunanistan ortak bölümü. Ege’deki ortak geçmişin izinde iki ülkenin ortak geleceği üzerine düşünmeye davet etmek için tasarlanan bu özel bölümde, Yorgos Lanthimos’la birlikte imza attığı yapımlarla da tanıdığımız Athina Rachel Tsangari’nin bol ödüllü filmi Şövalye (Chevalier),  küçük bir kasabada yalnız yaşayan iki kadının kasabayı altüst eden bir cinayetin ardından yakınlaşmasını anlatan Sargasso Denizi Mucizesi (To thávma tis thálassas ton Sargassón) ve Nikos Labôt’un hayatında ilk kez bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Panagiota’nın hikâyesini anlatan ilk uzun metrajlı filmi Kadının İşi (I douleia tis) gibi yakın dönemden filmler yer alıyor.

Türkiye’den filmler başlığı altında dünyanın önde gelen festivallerinde prömiyerini yapmış yeni yerli yapımlar da Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak. Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği üçüncü uzun metrajlı film Kız Kardeşler; Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi Yuva ve ondan ilham alınarak çekilen Sel Yatağı adlı Deniz Tortum imzalı sanal gerçeklik filmi; Ankara ve İstanbul film festivallerinden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dahil altı ödülle dönen Serhat Karaaslan filmi Görülmüştür; Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun ‘Perihan’ isimli çizgi romanından uyarladığı Peri; yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in yapımcılığını ise Tolga Karaçelik’in üstlendiği Küçük Şeyler; Pelin Esmer’in Mersin’in ücra köylerinden Arslanköy’ün tiyatrocu kadınlarının açık havada sahnelediği tragedyayı konu edinen belgeseli Kraliçe Lear ve Barış Atay’ın ikinci uzun metrajı Aden bu bölümdeki filmler arasında.

Festivalin Türkiye sineması için büyük önem taşıyan bir diğer parçası da Kariyo & Ababay Vakfı tarafından verilen “Yılın Yönetmeni” ödülü. “Sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacı” taşıyan ödülün sahibine 100.000 TL takdim edilecek. Ödülü festivalin ilk yılında kazanan isim Nuri Bilge Ceylan olmuştu.

Elveda Sinema

Bu sene festivalin iki ilgi çekici bölümü daha var. “Yeni teknolojiler sinefilliği değiştirdi mi?” başlığını taşıyan bölümde David Cronenberg imzalı Varoluş‘tan (EXistenZ) Tsai Ming-liang imzalı Elveda Sinema’ya (Goodbye Dragon Inn) bu konuya farklı perspektifler geliştirmemizi sağlayacak filmler izleyiciyle buluşacak. Umut Tümay Arslan ve Elçin Yahşi’nin de aralarında olduğu konuşmacılar sinema izleyiciliğinin dönüşen dünyamızdaki konumunu bir panelde tartışacaklar.

7 yaş ve üzeri çocukları sinemayla yakınlaştırma amacı taşıyan Çocuklar İçin Atölye etkinlikleri ise yakın zamanda kaybettiğimiz sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan anısına düzenlenecek.

Biletix üzerinden satışa sunulacak festival biletleri 21 Eylül-3 Ekim tarihlerinde ön satışta olacak. Biletler Sanat Fabrikası gişesinden ise 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında temin edilebilecek. Festivalde açık hava gösterimleri ve panellerin tamamı ücretsiz olacak.

baskasinema.com/ayvalik-film-festivali

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.