Şu An Okunan
Beyoğlu Sineması’nın Haziran Programı

Beyoğlu Sineması’nın Haziran Programı

Haziran 2024 / Beyoğlu Sineması

Her ay İBB Kültür tarafından hazırlanan seçkileri ücretsiz olarak seyirciyle buluşturan Beyoğlu Sineması, Haziran ayında da dolu dolu bir program sunuyor. Türkiye sinema tarihinde iz bırakan bir yönetmeni ‘Ayın Yönetmeni’ bölümünde konuk eden Beyoğlu Sineması bu ay Halit Refiğ’e odaklanıyor. Türkiye sinemasının kendi sinema anlayışını geliştirmesi gerektiği düşüncesini savunan Refiğ, gerek içerik gerekse biçim olarak topluma özgü değerleri öne çıkaran bir anlayış benimseyen çok sayıda filme imza attı. Programda Halide Edib Adıvar’ın aynı adlı romanından Lütfi Akad ve Orhan Aksoy’dan sonra üçüncü kez Refiğ tarafından sinemaya uyarlanan Vurun Kahpeye (1973), Ümit Ünal’ın henüz yirmi yaşındayken senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmenliğini Refiğ’in üstlendiği Teyzem (1986) ve Kemal Tahir’in aynı adlı otobiyografik romanından yine Refiğ tarafından uyarlanan Karılar Koğuşu (1990) filmleri yer alıyor. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) işbirliğinde hazırlanan ‘Yönetmen Sineması Söyleşileri’ kapsamında Teyzem filminin gösterimi öncesi Refiğ’in eşi Gülper Refiğ ve Alican Sekmeç’in katılacağı bir söyleşi yapılacak. Karılar Koğuşu filmi öncesinde ise Engin Ertan moderatörlüğünde Fatih Özgüven’le bir söyleşi gerçekleştirilecek.

‘Ayın Teması: İz Bırakanlar’ bölümü için Film Yönetmenleri Derneği’yle (FİLM-YÖN) işbirliğine giden Beyoğlu Sineması, bu ay Reis Çelik’in Hoşçakal Yarın (1998), Biket İlhan’ın Mavi Gözlü Dev (2007) ve Cengiz Özkarabekir’in Merhaba Güzel Vatanım (2013) filmlerini seyirciyle buluşturuyor. Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP) işbirliğiyle hazırlanan ‘Yakın Dönem Bağımsızlar’ serisinde ise dünya prömiyerini Karlovy Vary’de yapan üç film yer alıyor: Onur Saylak’ın Daha (2017), Orhan Eskiköy’ün Taş (2017) ve Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler (2019) filmleri. Gösterimler sonrası filmlerin yönetmenlerinin katılacağı söyleşiler Haşmet Topaloğlu moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Taş

İBB Belgesel Film Arşiv Merkezi (DOCİST) ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle (BSB) ortaklaşa hazırlanan ‘Salı Belgeselleri’nde dünya çapında çok sevilen, farklı kültürlerde yeni düzenlemelerle yeniden hayat bulan ‘La Paloma’ şarkısının hikâyesini anlatan Sigrid Faltin imzalı La Paloma (Paloma, La – Sehnsucht. Weltweit, 2008) ve tarihi boyunca çok sayıda kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un her daim çeşitli ve için de renklilik barındıran dini müzik ortamına bakış atan Mesut Tufan imzalı Gök Kubbenin Sedaları (2023) belgeselleri seyirciyle buluşuyor. Beyoğlu Sineması’nın bu ayki yeniliklerinden, İtalyan Kültür Merkezi işbirliği kapsamında hazırlanan ‘Yeni İtalyan Sineması’ adlı seçkide ise nadir kitap tutkunu bir sahafla genç bir aktristin ilişkisini anlatan Sergio Castellitto imzalı Duygusal Şeyler (Il materiale emotivo, 2021) filmi yer alıyor.

Altyazı Sinema Seminerleri Devam Ediyor

Altyazı Sinema Derneği’nin Beyoğlu Sineması’yla ortaklaşa düzenlediği geleneksel sinema seminerleri Haziran ayında da devam ediyor. Program Altyazı eğitmenlerinin sinemanın farklı noktalarına ve uzmanlık alanlarına dair hazırladığı seminerlerden oluşuyor. Beyoğlu Sineması’nın etkinlik alanında düzenlenen, tamamen ücretsiz olarak, kısıtlı bir kontenjanla gerçekleştirilen Altyazı Sinema Seminerleri’ne katılmak için İstanbul Senin uygulaması üzerinden kayıt yaptırmak yeterli. Evrim Kaya’nın ‘Yeşilçam’ın Sonu: 80’lerden 90’lara Türkiye Sineması’ semineriyle başlayan programda geçtiğimiz hafta Yeşim Burul’un ‘Sinema ve Hafıza’ semineri gerçekleşti. Önümüzdeki hafta Engin Ertan’la ‘Sinema Tarihinde Yolculuk: Şiirsel Gerçekçilik’ seminerinin gerçekleşeceği programın son hafta semineri ise Aslı Ildır’la ‘Sinemada Zaman ve Mekân’. Altyazı Sinema Seminerleri’nin Beyoğlu Sineması’ndaki Haziran ayı programına dair detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Şeflerin Aşkı

Beyoğlu Sineması ve Altyazı Sinema Derneği arasında geliştirilen işbirliğinin bir diğer ayağı olan ‘Altyazı Seçti’ programında ise Tràn Anh Hùng’un Şeflerin Aşkı (La Passion de Dodin Bouffant, 2023) filmi seyirciyle buluştu. Dünya prömiyerini 76. Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan ve burada Tràn Anh Hùng’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran film üst sınıftan bir gurme olan Dodin ve hem sevgilisi hem de aşçısı olan Eugénie arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Filmin 9 Haziran Pazar günü yapılan gösterimi sonrası moderatörlüğünü Ekrem Buğra Büte’nin üstlendiği, Aslı Ildır ve Engin Ertan’ın konuşmacı olarak katıldığı bir de söyleşi düzenlendi.

Beyoğlu Sineması’nın TÜRSAV işbirliğiyle hazırladığı ‘Meraklısına Sinema Sohbetleri’nin bu ayki programında ise ‘Sinemanın Görünmeyen Meslekleri: Çeviri ve Altyazı’ başlıklı söyleşi dikkat çekiyor.

Beyoğlu Sineması’nın Haziran programına dair detaylı bilgiye İBB Kültür’ün internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

kultursanat.istanbul

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.