Şu An Okunan
Pera Film’den Onur Ayı’na Özel: ‘hiçbir şeyden korkmuyorum’

Pera Film’den Onur Ayı’na Özel: ‘hiçbir şeyden korkmuyorum’

28 Haziran – 10 Temmuz / Pera Müzesi

Her sene hazırladığı özel bir programla Onur Ayı’nı kutlayan Pera Film, geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Pera Film’in ‘hiçbir şeyden korkmuyorum’ adını taşıyan programı bireysel kimliklerin önemine ve normların dışında yaşamanın zenginliğine odaklanıyor. 28 Haziran’da başlayıp 10 Temmuz’a dek sürecek programda kuir kültürünü anaakım sinema aracılığıyla geniş kitlelerle buluşturan, ikonikleşmiş kült filmlerden ikisi seyirciye sunuluyor.

Seçkideki filmlerden Stephan Elliott imzalı Priscilla Çöller Kraliçesi (The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert, 1994) bu sene 30’uncu yaşını kutluyor. Film Avusturalya’nın ücra çöllerindeki bir tatil beldesinde gösteri yapmaya karar veren üç drag performans sanatçısının Sidney’den taşraya uzayan yolculuğunu takip ediyor. Emektar tur otobüsleri Priscilla’yla yaptıkları yolculuk her üç karakterin de kimliklerini yeniden keşfedecekleri bir deneyime dönüşüyor. Avustralya çölünün nefes kesen manzaralarını kendisine fon yapan film göz alıcı kostümleri ve hafızalara kazınan müzikleriyle kült mertebesine erişmiş durumda. Başrollerine Hugo Weaving, Guy Pearce ve Terence Stamp’in hayat verdiği Priscilla Çöller Kraliçesi En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar sahibi.

Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı

Seçkinin bir diğer filmi, Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı (Hedwig and the Angry Inch, 2001) ise John Cameron Mitchell’ın imzasını taşıyor. Film Doğu Almanya’da doğup büyüyen ve rock yıldızı olmayı hayal eden Hansel Schmidt’in, Amerikalı asker Luther’e âşık olmasıyla değişen yaşamını anlatıyor. Luther’le yasal olarak evlenip ABD’ye taşınabilmeleri için cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya itilen Hedwig’in cinsel kimliğini bulmaya çalıştığı bu süreç, drag sanatını keşfetmesine de vesile oluyor. John Cameron Mitchell’ın aynı zamanda rol aldığı filmde ona Miriam Shor, Stephen Trask ve Theodore Liscinski eşlik ediyor. Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı Berlinale’nin Panorama bölümünde En İyi Film dalında Teddy Ödülü kazandı.

‘hiçbir şeyden korkmuyorum’ biletleri Biletix uygulaması üzerinden ya da Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebiliyor. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabi. Programla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.