Şu An Okunan
Bir Yolculuktan Hatıralar

Bir Yolculuktan Hatıralar

5 Şubat-1 Mart / Pera Film

Pera Film, 2020’nin ilk programında birbirinden farklı yol hikâyeleri anlatan bir seçki sunuyor. Pera Müzesi’ndeki ‘Bir Yol Öyküsü’ başlıklı sergiye paralel olarak 5 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek ‘Bir Yolculuktan Hatıralar’ programı kapsamında, yola çıkmanın ve yolda olma durumunun yarattığı farklı duygulara odaklanan beş uzun metrajlı film gösterilecek.

Program kapsamında gösterilecek ilk film, usta yönetmen Terrence Malick’in ilk uzun metrajı Kanlı Toprak (Badlands, 1973). Genç çöp toplayıcısı Kit Carruthers ile kız arkadaşı Holly Sargis’in Güney Dakota’dan Montana’ya uzanan romantik ama şiddet dolu yolculuğuna odaklanan film, Yeni Hollywood sinemasının da en önemli örneklerinden biri. Usta yönetmenler Abbas Kiarostami, Ermanno Olmi ve Ken Loach’un birer kısa filminden oluşan Biletler (Tickets, 2005), Orta Avrupa’dan Roma’ya giden bir trende geçen ve sevgi, hoşgörü, fedakârlık, ırkçılık, yoksulluk gibi temalar etrafında dolaşan üç insan öyküsünü iç içe geçiriyor. Yollardayım Çünkü Mecburum, Geri Geliyorum Çünkü Seni Seviyorum (Viajo Porque Preciso, Volto Porque te Amo, 2009) ise jeolog José Renato’nun bir araştırma için gönderildiği Brezilya’nın kuzeydoğusundaki yarı kurak bölgede yüzleşmek zorunda kaldığı yalnızlık ve terk edilmişlik duygularıyla başa çıkma mücadelesini gözler önüne seriyor.

Film seçkisinde yer alan tek belgesel, Rock’n roll grupları Mumford & Sons, Old Crow Medicine Show ve Edward Sharpe and The Magnetic Zeroes’un toplamda altı şehri trenle gezerek tamamladıkları Amerika turnesine odaklanan Big Easy Express (2012). Program kapsamında gösterilecek en yakın tarihli film ise, yoksulluktan ve evde gördüğü baskıdan bıkmış olan on sekiz yaşındaki Star’ın Amerika’yı dolaşıp kapı kapı gezerek dergi aboneliği satan bir grup gence katılmasıyla başlayan uzun yolculuğunu anlatan American Honey (2016). Amerikan Rüyası’na farklı bir bakış atan Andrea Arnold imzalı yapım etkileyici müzik kullanımı, güçlü sinematografisi ve çarpıcı oyunculuklarıyla son yılların en iyi filmlerinden biri.

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.