Şu An Okunan
Biz de Varız!

Biz de Varız!

5-22 Aralık / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema’nın bu yıl sekizincisini düzenlediği, Türkiye sinemasından yılın öne çıkan filmlerini izleyiciyle buluşturan Biz de Varız! seçkisi 5 Aralık Perşembe günü başlıyor.

Seçkide dikkat çeken uzun metrajlı kurmaca filmlerden bazıları şöyle: Tarık Aktaş’a Locarno’da En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Nebula, Serhat Karaaslan’ın Karlovy Vary Film Festivali’nden ödüllü Görülmüştür’ü, Ali Vatansever’e Bari Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü getiren Saf, Burak Çevik’in Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde gösterilen ikinci uzun metrajı Aidiyet, yönetmenliğini Barış Atay’ın üstlendiği, Adana Altın Koza Film Festivali’nde Funda Eryiğit’e En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran distopik Aden ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Cahide Sonku Ödülü ile En İyi Sanat Yönetmeni ödülüne layık bulunan Ali Aydın imzalı Kronoloji.

Program kapsamında izlenebilecek belgeseller arasında Kıvılcım Akay’ın İstanbul’da yaşayan Afrikalı bir göçmenin hayatına odaklanan Amina’sı, peruk yapımı için bavul ticaretiyle satılan saçların yolcuğunu takip eden Aylin Kuryel ve Fırat Yücel imzalı Baştan Başa, Köken Ergun’un şehitlik turizmini ele alan Şehitler’i ve Zeynep Güzel’in Türkiye’den Ermenistan’a yaptığı kişisel yolculuğu deneysel bir üslupla aktardığı Yaz Kış Demeden sayılabilir.

Biz de Varız! bu sene kısa filmlere de yer veriyor. Aralarında Arda Çiltepe’nin Locarno’da En İyi Uluslararası Kısa Film seçilen Siyah Güneş’inin, Burcu Aykar’ın Altın Portakal’dan En İyi Kısa Film ödüllü Ablam’ının, Uğur Bayazıt’ın Super 8 kamerayla çekilmiş aile filmlerinden görüntüleri bir araya getirdiği Bir Aile Filmi’nin ve Selahattin Demirtaş’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanan Ümit Kıvanç imzalı Ah, Asuman!’ın da bulunduğu on kısa film, iki seçki hâlinde izleyiciyle buluşacak.

Biz de Varız! kapsamındaki gösterimlerin birçoğunda, filmlerin yönetmen ve oyuncularının katılımıyla kısa söyleşiler düzenlenecek. Ayrıntılı program için İstanbul Modern’in web sitesine bakılabilir.

www.istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.