Şu An Okunan
6. İstanbul Sessiz Sinema Günleri

6. İstanbul Sessiz Sinema Günleri

4-8 Aralık / Akbank Sanat

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin bu yılki teması ‘Bilinmeyen’. Gösterimleri Akbank Sanat Merkezi, Institut Français ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleştirilecek festival, sessiz filmleri restore edilmiş en yeni kopyalarıyla, uzman isimlerin sunumlarıyla ve canlı müzik eşliğinde seyirciyle buluşturacak. Kendi alanında Türkiye’deki ilk ve tek örnek olan İstanbul Sessiz Sinema Günleri, bu sene seyirciye iki eksen üzerinden ilerleyen bir seçki sunuyor: Bilinmeyen dünyalara merakla odaklanan bilimkurgu sinemasının temel örneklerinin yanı sıra, daha deneysel ve “soyut” bilinmeyenlere yönelmiş filmler de festivalin rotasını belirleyecek.

Bu yılki programın öne çıkan bölümlerinden ‘Hans Richter: Sinemanın Avangard Müziği’, Dada’ın dinamizmini, ritmikliğini, sarsıcılığını sinemaya aktaran Hans Richter’in kısa filmlerinden bir seçki sunuyor. Sovyetler Birliği’nin VUFKU stüdyolarında çekilen ve Muhsin Ertuğrul’un günümüze ulaşabilen az sayıdaki filminden biri olan Tamilla (1927), başlık parası için zorla evlendirilmeye çalışılan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Doksan iki yıl sonra yeniden izleyici karşısına çıkan filmin unutulmaz bir deneyim vaat ettiği kesin.

Yaşadığı dönemde resim, fotoğraf, heykel ve sinema gibi disiplinleri aynı potada eriten, ancak günümüzde unutulmuş bir figür olan Ella Bergmann-Michel’e odaklanan ‘Kameralı Kadın: Ella Bergmann-Michel’ programı, elinde kamerayla sokağa inen sanatçının 1931-1933 yılları arasında imza attığı sıra dışı belgeselleri izleyiciyle buluşturuyor. René Clair’in 1925 yapımı Hayali Yolculuk’u (Le Voyage Imaginaire) ise sinemaya özgü efektleri rüya, masal, komedi gibi edebî türlerle harmanlayarak izleyiciyi tuhaf ve eşsiz bir sinema yolculuğuna çıkarıyor.

Sessiz Sinema Günleri’nin bu yılki müzisyenleri arasında, 2018’de Berlinale’de kırkıncı müzik yılını kutlayan ve sessiz filmlere eşlik etme konusunda dünyanın en deneyimli isimlerinden biri olan Günter Buchwald dikkat çekiyor. Festival kapsamında ayrıca Hollandalı genç müzisyen Daan van den Hurk, piyanosunun başında sessiz sinemaya müzik yapmanın incelikleri üzerine bir master class verecek.

www.sessizsinemagunleri.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.